Son Dakika Haberler

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin süren davada duruşma 3 Mart’a ertelendi

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin süren davada duruşma 3 Mart’a ertelendi
Okunma : Yorum Yap

Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin 5 yıl süren soruşturmanın ilk duruşması 3 Mart’a ertelendi


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 5 yıl önce basın açıklaması yaptığı sırada silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve 2 polis memurunun öldürülmesine ilişkin duruşma 3 Mart’a ertelendi.


Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T, F.T. ve M.S. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı, Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve avukatlar salonda hazır bulundu.

5 yıl süren soruşturmanın ardından Elçi cinayetine ilişkin 3 polis ve 1 PKK’li olduğu belirtilen kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Elçi ile birlikte polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma sürecini değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, yıllar süren soruşturma sürecinin eksiklerle dolu olduğunu hatırlattı. Soruşturmadaki tüm eksikliklere rağmen adil bir yargılama yapılmasını talep eden Aydın, “Bazı delillere ulaşmak artık zor ama adil yargılanma koşullarının sağlanması lazım. Sanıkların mutlak suretle duruşma salonunda fiziki olarak olması gerektiği konusunda fikrimizi mahkemeyle paylaştık.” dedi.


3 savcı görevlendirildi


Duruşmada 3 savcı görevlendirilirken Elçi ailesinin avukatları, sanıkların duruşmada hazır edilmesi talebinde bulundu. Sanıklar ise SEGBİS aracılığıyla ifade vermek istediklerini belirtti.

Mahkeme, verilen 10 dakika aranın ardından sanıkların duruşmada hazır edilmesine ilişkin talebin reddine karar verdi.

Elçi ailesinin avukatları sanıkların SEGBİS ile duruşmaya bağlandığı mahkemede naip hakim bulundurulmadığını belirterek, bu yönde talepte bulundu. Mahkeme ise naip hakim bulundurulmasının zorunlu olmadığı gerekçesiyle talebin reddine karar verdi.

Reddi hakim talebi


Müşteki avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme bu konuda karar verilmek üzere dosyayı üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndererek, duruşmayı 3 Mart’a erteledi.

Duruşmayı, farklı bölgelerden gelen baro başkanları ve avukatlar, CHP ve HDP’li bazı milletvekilleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile basın mensupları da takip etti.

Elçi, Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’ye dikkati çekmek amacıyla yapılan basın açıklaması sonrasında yaşanan saldırıda başına isabet eden tek kurşunla öldürüldü. Çıkan olaylarda iki polis memuru da hayatını kaybetmişti.
Olayla ilgili tutuklanan PKK’li olduğu iddia edilen kişi hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, 2 polis memurunu “kasten öldürmek” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile Elçi’yi “olası kastla öldürmek” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar, polis memuru S.T’yi “öldürmeye teşebbüs” suçundan 20 yıla kadar, “mala zarar vermek” ve “ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma” suçundan da 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis, polis memurları M.S, F.T. ve S.T. hakkında da “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan her biri hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Birgün-KRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)