Son Dakika Haberler

Yobaz yobazdır! Profesör, Ayasofya yıkılmadan rahat edemeyecek!

Yobaz yobazdır! Profesör, Ayasofya yıkılmadan rahat edemeyecek!
Okunma : Yorum Yap

Yobaz yobazdır! Profesör, Ayasofya yıkılmadan rahat edemeyecek!


Sakarya Üniversitesi’nin Türkçesi yetersiz tarih profesörü Ebubekir Sofuoğlu, Ayasofya’daki mozaik ve ikonaların sökülmesi gerektiğini savundu. Sofuoğlu, Ayasofya’daki kültürel mirasın yok edilmesini isterken İmparatoriçe Zoe için ise ‘Fahişe’ dedi.


Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılarak cami yapılması kararıyla birlikte, yobazlar tarihi yapıdaki yüzlerce yıllık miras ikona ve mozaikleri tartışmaya açtı.

İktidar kanadından İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklamaya göre namaz sırasında bu eserlerin görünmemesi için çalışma yürütüldüğü ve mozaiklerin perdeleneceği ifade edildi. Ancak yobazlar ikonların sökülmesi çağrısı yapıyor.

Sakarya Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Ayasofya’daki kültürel mirasın yok edilmesini istedi. İmparatoriçe Zoe için ‘Fahişe’ diyen Sofuoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Camide Fahişe olur mu? Fakat, İKONLAR ortadan kaldırılmazsa Fatihin Emaneti Ayasofya, Fahişe ZOE ile Fahişenin sergilendiği Dünyadaki ilk cami olacak. Bu yönüyle emanetine saygısızlık yaptığımız Fatihin, ortadan kaldırdığı İKON yani PUTLARI koruma saçmalığına bir son verin artık.”Editörün notu: Yazım hataları Sofuoğlu’na aittir; hatalara dokunulmamıştır…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)