Son Dakika Haberler

‘Test kısıtlamasının’ sonucu: Temaslı kişilerde pozitif çıkma oranı arttı!

‘Test kısıtlamasının’ sonucu: Temaslı kişilerde pozitif çıkma oranı arttı!
Okunma : Yorum Yap

‘Test kısıtlamasının’ sonucu: Temaslı kişilerde pozitif çıkma oranı arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı bir açıklamada, Covid-19 hastalarıyla teması olan kişilere yapılan testlerde pozitif çıkma oranında artış görüldüğünü belirtti.

Koca, mayıs ayına göre pozitif çıkma oranında Türkiye genelinde 1,3’lük artış olduğunu belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“TEMASLI KİŞİLERİN POZİTİF VAKAYA DÖNÜŞME ORANLARI”


Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 KAT ARTTI. İller bazında artış örnekleri: Şanlıurfa 1,7, Ankara 1,6, Diyarbakır 1,4, Gaziantep 1,3 kat. Bu verilerden çıkarmanız gereken sonuç; maske, mesafe, temizlik uyarısıdır”

Koca’nın açıkladığı bu artış ne anlama geliyor?


Corona nedeniyle uygulanan yasaklar ve kısıtlamalar 1 Haziran itibariyle normalleşme adımları gerekçesiyle kaldırıldı. Hızla normale dönülmesinin hemen ardından vakalarda tekrar yükseliş meydana geldi. Bu durum testlerde kısıtlamaya gidilmesini ve yapılan uyarıları akla getirdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren Nörolog Prof. Dr. Özlem Kayım Yıldız, temaslı kişilerdeki pozitif çıkma oranının, testlerdeki bu kısıtlamadan kaynaklandığını söyledi.

Yıldız, kişisel Twitter hesabından paylaştığı yorumunda, “Temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme olasılığının artmasının aklıma gelen ilk nedeni belirtiye dayalı olarak test yapılması. Yani temaslı kişilere semptom varsa test yaparsanız pozitif çıkma olasılığı artar. Temaslılara yaygın olarak test yapılsaydı bu oran düşerdi. Haksız mıyım?” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)