Son Dakika Haberler

Times: “Erdoğan, müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü”

Times: “Erdoğan, müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü”
Okunma : Yorum Yap

TIMES: “ERDOĞAN, ‘MÜTTEFİKİ’ PUTİN TARAFINDAN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜ”

Times gazetesi, İdlib’deki gelişmelere yer verdiği haberinde, “Erdoğan ‘müttefiki’ Putin tarafından küçük düşürüldü” dedi.

İngiliz Times gazetesi, Suriye ordusunun muhaliflerin kalesi konumundaki Kafranbel’i almasının sembolik önemine ilişkin haberinde, Türkiye’nin Rusya’ya güven politikasının başarısız olduğu yorumunu yaptı.

İngiliz Times gazetesi, ‘Erdoğan, İdlib’de ‘Müttefiki’ Putin Tarafından Küçük Düşürüldü’ başlığını kullandığı haberinde, “Suriye’de isyanın çıktığı ilk dönemlerde Devlet Başkanı Esad rejimi ve IŞİD ile alay eden, dünyanın Suriye’yi görmezden gelmesini eleştiren protesto pankartlarının açıldığı Kafranbel, cihatçılara geçmeden önce muhalifler için eylemlerin merkezi konumundaydı. Türkiye için rejimin ilerlemesi, Esad’ın Suriye’nin kuzeybatısındaki birliklerini dizginleme konusunda Rusya’ya güvenmesinin açıkça başarısız bir politika olduğunu gösterdi. İsyanların başından beri muhalifleri destekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ordusunun M5 karayolunun ötesine geçmesi durumunda kendi askerlerini göndermekle tehdit etmişti, M5 karayolu da bu ay Esad birliklerine geçti” diye yazdı.

“Erdoğan’ın 2015 sonlarında Rusya ile ittifak arayışı büyük bir jeopolitik dönüşüm olmuştu. Tarih boyunca birbirlerine düşman olan Rusya ile Türkiye, kendilerini Suriye savaşının iki farklı tarafında buldu” diyen Times gazetesi, “Erdoğan, Rusya’nın Eylül ayından bu yana sürdürdüğü askeri müdahalesinin kararlı olduğunu anlamış olacak ki Moskova ile ittifak kurmanın bölgede söz sahibi olmasını sağlayacağını düşündü. Önce M5 karayolu, sonra da Kafranbel’in kaybıyla, Erdoğan’ın hesapları da başarısız oldu. Geçen hafta Türkiye’nin kendi ordusuyla müdahalede bulunacağı tehdidi ise oynadığı son karttı” ifadelerini kullandı.

Times, ABD merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Aaron Stein’ın, “Ankara, Rusya ile işbirliğiyle Suriye’deki varlığının büyük bir kısmını riske attı. Putin, İdlib’de Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalifleri yenilgiye uğratma amacında ve Erdoğan’nın ne düşündüğünü de önemsemiyor gibi görünüyor” şeklindeki görüşlerini de aktaran Times, “Türkiye, bölgeye binlerce asker gönderdi. Ama yine de birliklerini Suriye ve Rusya ile savaşa göndermeye cüret edeceğini düşünenlerin sayısı az” şeklinde kaydetti.

Suriye’nin Türk birliklerinin bulunduğu bölgeleri de hedef aldığını ve en az 16 Türk askerinin (bu sayı 18’e yükseldi) hayatını kaybettiğini de hatırlatan Times, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Salı günü ‘Rusya ile gelecek hafta İdlib konuşmak ile bir görüşme ayarladığını’ söylemesine Kremlin’den ‘Herhangi bir toplantı planı yok’ yanıtı geldi. Bunun üzerine Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ‘yüz yüze görüşebileceğini’ söylediği Kremlin ise bu iddiayı da yalanladı. Pazartesi günü Rus ve Türk birliklerin Suriye’nin kuzeydoğusunda ortak devriye görevindeyken çekilen görüntüleri yayımlandı” dedi.
Times haberini , “Erdoğan’ın asıl sorunu İdlib’deki 3.5 milyon kişinin geleceği ve büyük bir kısmının rejimin ilerlemesi karşısında Türkiye’ye geçmeye çalışacak olması. Saldırıların başladığı Aralık ayından bu yana 950 bin sivil yerinden edildi” sözleriyle noktaladı.

ERDOĞAN: “DÖRTLÜ ZİRVE 5 MART’TA”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 5 Mart’ta bir araya geleceklerini söyledi.

Erdoğan, ‘İdlib’in Afrin kadar, Barış Pınarı bölgesi kadar önemli olduğunu, Putin’e de söylediğini’ belirterek, ‘5 Mart’ta tekrar bir araya gelerek tekrar bu konuları konuşacaklarını’ ifade etti.

Erdoğan, İdlib meselesinin kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, “İdlib meselesi Afrin kadar, Barış Pınarı Harekat bölgesi kadar önemlidir. Putin’e açıkça ifade ettim. Öğlen Sayın Merkel ve Macron’a da ifade ettim. 5 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz ve bu konuları konuşacağız” dedi.

KREMLİN’DEN YALANLAMA: “PUTİN 5 MART’TA ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEYECEK”

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Suriye’nin İdlib bölgesindeki durumu görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmeyi planlamadığını duyurdu.
Rus haber ajansı Sputnik’e göre, Erdoğan, 22 Şubat’taki konuşmasında, Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 5 Mart’ta bir araya geleceklerini söylemişti. Daha sonra 25 Şubat’ta dörtlü görüşme için Macron ve Putin arasında ‘tam ittifak olmadığını’ kaydeden Erdoğan, ‘en kötü ihtimalle Putin’le 5 Mart’ta görüşeceklerini’ duyurmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov telekonferans yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada, “Putin’in 5 Mart için başka çalışma planları var” dedi.

SURİYE DEVLET TELEVİZYONU: “SERAKİB’DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR”

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nın Serakib’i ele geçirdiğini duyurması sonrası Suriye devlet televizyonu kasabada çatışmaların sürdüğünü bildirdi. Kremlin de 5 Mart’ta Putin’in Erdoğan ile görüşmeyeceğini belirtti.
Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun stratejik öne sahip Serakib kasabasını geri aldığı iddiası, Rus askeri kaynakları tarafından yalanlandı. Açıklamada Suriye ordusunun tüm saldırılara karşılık verdiği belirtildi.

Suriye devlet televizyonu Serakib etrafında çatışmaların sürdüğünü duyurdu. Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun bomba yüklü araçlar kullandığı ve kasabayı bombardımana tuttuğu bildirilirken, kasabanın rejim kontrolünden çıkmadığı belirtildi.

Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Naci Mustafa “Serakib Esad’ın çetelerinden tamamen kurtarıldı” demiş, Suriyeli silahlı muhalif gruplardan başka kaynaklar da bu bilgiyi doğrulamıştı.
Suriye ordusu yaklaşık üç hafta önce Serakib’i silahlı muhalif grupların elinden almayı başarmıştı. Ülkenin dört büyük kentini, Şam, Humus, Hama ve Halep’i birbirine bağlayan M5 ve Akdeniz kıyısındaki önemli liman kenti Lazkiye’ye giden M4 otoyolu Serakib üzerinde birbiriyle buluşuyor. Rejim açısından otoyolların geri alınması ülkenin ekonomisini yeniden canlandırmak açısından büyük önem taşıyor.
Kremlin’den bir de açıklama yapıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Mart’ta Rus lider Putin ile İdlib’i görüşeceklerine dair açıklamasına istinaden, böyle bir görüşme planı olmadığını ifade etti. Peskov, “Putin’in 5 Mart’ta başka planları” olduğunu kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı İdlib’de iki Türk askerinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada “Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza düzenlenen hava saldırısı sonucu iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, iki kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgedeki Rejim hedefleri derhal ateş altına alınmış; alınmaya devam edilmektedir” denildi.

Savunma füze sistemi, bir adet ZU-23 uçaksavar, bir adet Tanksavar, üç tank, bir mühimmat aracı, iki iş makinesinin imha edildiği, üç tankın ele geçirildiği ve 114 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği öğrenilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Ölen askerlerin İstihkâm Uzman Onbaşı Şükrü Elibol ve Piyade Uzman Çavuş Soner Enes Baykuş olduğu belirtildi.

MOODY’S’DEN NEGATİF FAİZ UYARISI

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin negatif reel faiz oranlarının yatırımcı güvenini zayıflatabileceğini ve bankaların kredi notu için de olumsuz olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası (MB) 20 Şubat’ta enflasyondaki seyrin yüzde 8.2 seviyesindeki yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğunu belirterek politika faizini ‘daha ölçülü’ sözleriyle nitelendirdiği 50 baz puan indirimle yüzde 10.75 seviyesine çekmişti.

MB böylece başkan Murat Uysal’ın göreve geldiği dönemi kapsayan altı PPK toplantısında, politika faizi yüzde 24 seviyesinden 1,325 baz puan indirilmiş oldu.

Moody’s’in bugün yayınladığı rapora göre nominal faiz oranı ocakta yüzde 10.75 ile yüzde 12.2 olan yıllık enflasyondan düşük seviyede olup, reel faiz oranının eksi yüzde 1.45 olmasına yol açtı. Türkiye’nin reel faiz oranları, Ocak 2020’deki para politikası komitesi toplantısından bu yana negatif oldu.

Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Negatif reel faiz, bankalara fon sağlamayı ve Türk lirasına yatırım yapmayı, reel faiz oranları pozitif olan diğer gelişmekte olan piyasalardan daha az cazip hale getirmekte ve büyük olasılıkla MB’nin kredibilitesini olumsuz etkileyebilir ve bu da yatırımcı güvenini zayıflayabilir”.
Moody’s’in raporuna göre, MB’nin düşük faizleri, TL mevduat sahiplerine ödenen faizin daha da düşmesine neden olabilir ve bu da mevduat sahiplerinin daha fazla dolarizasyona gitmesine yol açar.
Rapora göre, Türk bankalarının önemli bir kırılganlığı, yatırımcı güvenine hassas olan yabancı para cinsinden kısa vadeli fonlamaya (Kasım 2019 itibariyle 51 milyar dolar) önemli ölçüde bağlı olmaları.
Moody’s raporuna göre Türkiye’nin reel faizleri, MB’nin Ocak 2020’deki para politikası toplantısından sonra, Arjantin hariç çoğu gelişmekte olan piyasadaki artıdaki reel faizlerin aksine negatif oldu.

Rapora göre, avro bölgesi ülkeleri İngiltere, Kanada, Japonya veya Avustralya gibi Türkiye’den daha düşük risk profiline sahip ülkelerin hepsi negatif faiz oranlarına sahip.
Raporda negatif reel faiz oranlarının Türk bankalarının ‘riskten kaçışını’ artırdığı ve riskten kaçış dönemlerinde faiz oranlarının artık Türkiye’ye ve Türk bankalarına yatırım yapma riskini telafi etmediği belirtildi. Bu senaryo, 2018 kur krizi sırasında olduğu gibi sermaye piyasalarına erişimi son derece zorlaştırabilir.

MB’nin geçen yıl ortasından beri gerçekleştirdiği sert faiz indirimleri reel getirileri TL mevduat sahipleri için negatif seviyeye düşürmüş durumda. Ancak Merkez Bankası’na göre reel faiz hesaplamalarında sadece mevcut enflasyon değil enflasyon beklentileri de dikkate alınmalı. Enflasyon tahminlerini de hesaba katan reel faiz hesaplamalarına göre de TL’nin getirisi sert düşmüş durumda. Ancak MB’nin tahmini olan yüzde 8.2 ya da piyasa tahmini olan yüzde 10 dikkate alındığında reel faiz hala pozitif.
Uysal ocak ayı sonundaki açıklamasında, “Gerçekleşenden ziyade tahmin edilen enflasyonu baz aldığımızda aslında hala pozitif reel getiri öngördüğümüzü söyleyebilirim” demişti.

Öne çıkan görsel: Times

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)