Son Dakika Haberler

TRT Belgesel’den ‘büyük hizmet’: “Çöpten nasıl beslenilir belgeseli gibi…”

TRT Belgesel’den ‘büyük hizmet’: “Çöpten nasıl beslenilir belgeseli gibi…”
Okunma : Yorum Yap

TRT Belgesel’den ‘büyük hizmet’!

TRT Belgesel, “sıfır atık & geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak” isterken kullandığı ifadelerle tepkilere neden oldu: “Çöpten nasıl beslenilir belgeseli gibi olmuş…”


TRT Belgesel’in ‘çöpten yemek toplama’ videosu sosyal medyada gündem oldu.

TRT Belgesel’de ‘atık ürünler’ üzerine yapılan 7 ay önce yayınlanan bir program sosyal medyada yeniden gündem oldu. Belgeselde ‘atık gıdaların nasıl kullanılacağı’ hakkında bilgi veren kişi çöpten bir yumurtayı alarak “Son kullanma tarihi geçeli sadece iki gün olmuş. Yumurtayı tuzlu suya koyun eğer batıyorsa afiyetle tüketebilirsiniz” deniliyor. Sunucunun “ürünü çöpe atmadan önce yapılması gereken işlemi” çöpten çıkardığı yumurta üzerinde anlatması yanlış anlamalara sebep oldu.

Videoda kullanılan ifadeler sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

Videonun yurttaşların ekonomik kriz içerisinde olduğu bir dönemde ekrana gelmesi tepki çekti.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ


Sosyal medya kullanıcıları, “Sıfır atık anlatımını anlarım da çöpten yiyecek alıp, yenilenilir durumdaysa tüket ne demek. Çok saçma ve abartılı olmuş. Hem de TRT’de. Çöpten beslenen insanlar bu kadar gündemdeyken iş mi bu şimdi. Çöpten nasıl beslenilir belgeseli gibi olmuş” yorumunda bulundu.

CHP’li Onursal Adıgüzel ise belgeseli, “Devlet kanalı dediğin çöpten yiyecek toplayan vatandaşın sağlıklı gıdayı ayırt edebilmesini önemsemeli. Mesela çöpten bir yumurta bulduğunuzda TRT’nin gösterdiği hayati öneme sahip bu yöntemi mutlaka deneyin” ifadeleriyle eleştirdi.

‘SIFIR ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK’


‘Köşe yazarları odaklı yanlışlamak girişimi’ olarak tanıtan Malumatfuruş sayfası ise belgeselin, sıfır atık ve geri dönüşün konusunda farkındalık yaratmak üzerine kurulu olduğunu söyledi. Yapılan paylaşımda, “Bahse konu belgeselin amacı çöpten yemek toplamayı öğretmek değil, sıfır atık & geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak” denildi.


Söz konusu videoyu https://youtu.be/JUSiRjKKneY linkten izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)