Son Dakika Haberler

TTB’den aşılama hususunda güven kaybettiren doktor Zafer Kurugöl’e kınama!

TTB’den aşılama hususunda güven kaybettiren doktor Zafer Kurugöl’e kınama!
Okunma : Yorum Yap

TTB’den aşılama hususunda güven kaybettiren doktor Zafer Kurugöl’e kınama!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Aklın ve bilimin gösterdiği doğruları eksiksiz uygulamaya çalışan başta birinci basamak ve tüm sağlık çalışanları olarak, aşılama hususunda güven kaybettiren Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Katıldığı bir televizyon programında “Sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık gibi başka bir aşıyla karıştırabiliyorlar. Küçük çocuklara Covid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla da karşılaştık” açıklaması ile gündeme oturan  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, tepkilere sebep oldu. Aşı konusunda ikna edilemeyen ve kararsız çok sayıda vatandaş varken Kurugöl’ün sözleri aşılamada güvensizliğe neden oldu. TTB de Kurugöl’e bu konuda tepki gösterdi.

TTB, bilim insanlarını ve sağlık çalışanlarının emeklerini hiçe sayan ve aşı tereddüdüne yol açan açıklamaların ardından Sağlık Bakanlığı’nı “akıllarda kuşku bırakmamaya” davet etti.

TTB’den yapılan açıklama özetle şöyle:

“AÇIKLAMALARINI HAYRETLE KARŞILADIK”

“Mevcut sağlık sisteminin ve yönetilmeyen pandeminin yarattığı zorluklara rağmen; toplum sağlığı için gerek bebeklik-çocukluk çağı, okul ve erişkin aşıları gerekse pandemi dönemi COVID-19 aşılarının uygulanması konusunda sağlık çalışanları olarak yoğun emek harcamaktayız. Aklın ve bilimin gösterdiği doğruları eksiksiz uygulamaya çalışan başta birinci basamak ve tüm sağlık çalışanları olarak, Dr. Zafer Kurugöl’ün bir televizyon programında 22 Eylül 2021 tarihindeki açıklamalarını hayretle karşıladığımızı ve sağlık için verdiğimiz çabaların bu şekilde heba edilmesini hak etmediğimizi belirtiyoruz.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ VE BİRİNCİ BASAMAK ÇALIŞANLARININ SUÇLANMASINI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ”

“Aşı tereddüdünün toplum sağlığını tehdit ettiği pandemi dönemindeki bağışıklamada sağlık çalışanlarının emeğini hiçe sayan, bilim dışı açıklamalar kabul edilemez. Aşı uygulamaları sırasında aşırı iş yükü sonucu ortaya çıktığı iddia edilen tekil bir olaydan yola çıkarak aile sağlığı merkezi ve birinci basamak çalışanlarının suçlanmasını şiddetle reddediyoruz. Merkezi aşı takip sisteminin, kişiye özel barkod ile işlem yapılan ve denetlenen bir sistem olduğunu hatırlatmak isteriz.

“BİLİM İNSANLARINI SORUMLULUĞA VE DİKKATE DAVET EDİYORUZ”

“Salgından çıkış için elimizdeki vazgeçilmez araç olan COVID-19 aşılarının; bebekleri, çocukları, insanları bulaşıcı hastalıklardan korumak için uygulanan aşıların hayati öneme sahip olduğu bilimsel gerçeği ortadadır. Bu hususlarda medyaya açıklama yapacak bilim insanlarını sorumluluğa ve dikkate davet ediyoruz. Bilim insanlarının elinde veriler olmadan açıklama yapması yalnızca hekim-hasta güven ilişkisine zarar verir. Bu anlamda aklın ve bilimin sorumluluğunda yapılmayan açıklamayla aşılama hususunda güven kaybettiren Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz. Bahse konu açıklama hakkında tıp etiği yönünden soruşturmanın ilgili oda tarafından başlatıldığını belirterek; Sağlık Bakanlığını da hızla konuyla ilgili bilgileri tüm şeffaflığıyla paylaşmaya ve akıllarda kuşku bırakmamaya çağırıyoruz.“

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink