Son Dakika Haberler

Büyük bir vurgunla Türk Telekom’un içini boşaltan Hariri, Vahdettin Köşkü’nde ağırlandı

Büyük bir vurgunla Türk Telekom’un içini boşaltan Hariri, Vahdettin Köşkü’nde ağırlandı
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan, büyük bir vurgunla Türk Telekom’un içini boşaltan Hariri’yi, Vahdettin Köşkü’nde ağırladı…

➡️

Hariri’nin ortak olduğu Oger şirketi, Telekom’un çoğunluk hissesini satın almış, satın alma parasını ödememiş üstelik hem Telekom’un içini boşaltıp, hem Telekom’u boğazına kadar borçlandırarak bırakmıştı. Oger, özelleştirme bedelini ödeyecek parayı yurt dışından borç olarak aradı ama bulamadı. Bunun üzerine Türk bankalarına Oger’e 4,75 milyar dolar borç verdirildi. Hariri’nin Oger’i sırasıyla hem devleti, hem satın aldığı şirketi, hem de Türk bankalarını soydu. İşte, bu büyük vurgunun faili Hariri, Erdoğan tarafından Vahdettin Köşkü’nde ağırlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Telekom’da yaptığı vurgun ile Türkiye’yi dolandıran ve Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri’yi Vahdettin Köşkü’nde ağırladı. Ziyarette siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel bakımdan Türkiye-Lübnan ilişkileri görüşüldü.

Türk Telekom’daki ‘büyük vurgun’ çabuk unutuldu. Erdoğan Türk Telekom üzerinden Türkiye’yi dolandıran Lübnanlı Oger şirketinin sahibi Saad Hariri’yi Vahdettin Köşkü’nde kabul etti. Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Hariri’nin Erdoğan ziyaretinde siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda Türkiye-Lübnan ilişkilerini “geliştirecek” hususların ele alındığı aktarıldı.

“Hesap sormazsam namerdim” diyen Soylu, görüşmeye sessiz kaldı

Hariri- Erdoğan görüşmesi sonrası sessizliğini koruyan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AKP’ye geçmeden önce yaptığı açıklamaları tekrar gündeme geldi. Türk Telekom’un özelleştirilmesini eleştiren Soylu, “Eğer tertemiz bir adamsam tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenden hesap sormazsam namerdim” sözleriyle AKP’yi ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmişti.

Sosyal medya, Soylu’nun tepkisizliğine de tepki gösterdi.

Sosyal medyadan da tepki yağdı

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi, 15 yıl önce 6.5 milyar dolara Lübnanlı Hariri ailesinin ve Suudilerin ortak olduğu Oger Telekom’a satılarak özelleştirilmişti.

Satışla birlikte Türk Telekom’la sonradan adı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olan Telekomünikasyon Kurumu arasında bir imtiyaz anlaşması imzalandı. Bu anlaşmayla devlete ait olan bütün iletişim şebekesi ve teçhizatı 21 yıllığına Oger’e devredildi. Sözleşme sonunda Oger, şebeke ve teçhizatı kullanılabilir halde ve şirketi de borçsuz bir şekilde devlete iade edecekti. Ancak Oger Telekom ise 13 yılın ardından milyarlarca dolar batık kredi bırakarak Türkiye’yi terk etti.

Adım adım soygun

► Türk Telekom’un yüzde 55’i, Suudi bağlantılı Lübnanlı Hariri ailesine satıldığında borcu yoktu ve kasasında 2 milyar dolar vardı.

2005-2015 arasında 14 milyar dolar net kâr elde etti. 2016’ya dek 12,6 milyar dolar temettü ödendi. Hariri’nin Oger şirketi bunun 7 milyar dolarını aldı.

► Aynı zamanda Oger, Türk Telekom’u borçlandırmaya da başladı. Satılırken borçsuz şirket 2016 sonu itibariyle 3,5 milyar dolar borca batırıldı. Üstelik bu borçlar dövize bağlı ve değişken faizli haldeydi.

► Bu arada Hariri’nin Oger şirketi, özelleştirme parasını da ödemedi. Sadece ilk 1,4 milyarlık ilk ödemeyi ve sonraki 600 milyonluk iki taksiti 2013’te ödedi. Yani 7 milyar temettüyü ve kasadaki 2 milyar lirayı kasasına koydu ama borcunun yarısını bile ödemedi.

***

Lübnan’ı da dolandırdı

Lübnan’ın ekonomik buhranla boğuştuğu günlerde para transferleriyle gündeme gelen Saad Hariri’nin Güney Afrikalı model Candice van der Merwe’ye 16 milyon dolardan fazla havale yaptığı iddia edilmişti. Söz konusu iddianın kaynağı olan ABD merkezli yayın New York Times, 2 Ekim 2019’da yayımladığı haberde, Hariri’nin söz konusu kişiye 2013’ten bu yana para akışı sağladığını Güney Afrika’daki mahkeme kayıtlarından elde ettiğini duyurmuştu. Bu skandalın tartışıldığı günlerde, Lübnan’da WhatsApp’a vergi getirilmesi üzerine 17 Ekim 2019 eylemleri başlamış, halkın yolsuzlukla suçladığı Hariri protestolar başladıktan 12 gün sonra istifa etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)