Son Dakika Haberler

Türk yatırımcılardan gizlendi: Yabancı yatırımcılara ‘faiz düşmeyecek’ sözü!

Türk yatırımcılardan gizlendi: Yabancı yatırımcılara ‘faiz düşmeyecek’ sözü!
Okunma : Yorum Yap

Türk yatırımcılardan gizlendi: Yabancı yatırımcılara ‘faiz düşmeyecek’ sözü!

MB Başkanı, yabancı yatırımcılara ‘faiz indirimi yapmama olasılığı arttı’ derken bu bilgiyi Türk yatırımcılara vermedi. Kavcıoğlu, bunu yalnızca yabancı katılımcıların hazır bulunduğu bölümde dile getirdi.

Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimine ilişkin ‘Asla taviz vermem’ çıkışına rağmen piyasa gerçekleri Merkez Bankası’nın elini bağlıyor. MB Başkanı yatırımcılara ‘indirim yapmama olasılığı arttı’ dedi. Ancak Kavcıoğlu’nun bunu yalnızca yabancı katılımcıların hazır bulunduğu bölümde dile getirmesi dikkat çekti. Bu durum ‘Asıl yatırımı getirecek kesimlere özellikle makuliyet mesajı veriliyor’ değerlendirmelerine neden oldu.

Geçen hafta yatırımcılarla bir araya gelen MB Başkanı “Faiz indirimi için sınırlı alan kaldı” dedi. Kavcıoğlu’nun yabancılarla yapılan bölümde ‘indirim yok’ mesajını özellikle dile getirdiği belirtildi.

DIŞARIYA ‘PİYASA GERÇEKLERİNE UYUMLU ADIM’ MESAJI VERİLİYOR

Toplantının ikinci bölümünde üç aydır sürdürülen faiz indiriminin devam edip etmeyeceği konuşulurken Kavcıoğlu’nun “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” vurgusu yaptığı öne sürüldü. Bu gelişmeyle üst üste iki kez ‘daha fazla indirim yok’ sinyali verilmesi dikkat çekti. Yabancılara yönelik vurgu ise sermaye girişini sağlayacak ana kesimlere piyasa gerçeklerine uygun adımlar atılacağının teminatı şeklinde yorumlandı.

MERKEZ’DEN YABANCIYA FAİZ SÖZÜ

Merkez Bankası TL’deki değer kaybına rağmen faiz indirim hızını 3 aydır kesmedi. En son PPK toplantısından da aralık ayı için indirim sinyali veren Merkez, yabancılarla yapılan ikinci toplantıda indirim için sona gelindiğini paylaştı. Toplantıyla ilgili Merkez tarafından net bir açıklama yapılmazken Credit Suisse analistleri Kavcıoğlu’nun indirim yapmama olasılığının arttığını paylaştı. Toplantıya ilk yarıda katılan Türk ekonomistler ise böyle bir söylemin söz konusu olmadığını paylaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) üç aydır üst üste faiz indirimi yapıyor.

Kasım ayında 100 baz puan faiz indirimi kararı alan Merkez kurdaki yukarı yönlü hareketlere rağmen tekrar indirim sinyali vermişti. Ancak TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıda farklı bir yol izleyerek faiz indirimi için alan kalmadığını belirtti. Küresel finans devlerinden Credit Suisse analistleri geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısının ardından hazırladıkları raporda TCMB’nin bu ayki toplantısında 3 aydır devam eden faiz indirimlerine ara verilebileceğine işaret etti. Credit Suisse analistleri Türkiye TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama olasılığının arttığını söylediğini belirtti. Raporda, TCMB Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’ın Para Politikası Kurulu’nun faiz indiriminin devam edip etmeyeceğine yönelik kararını 16 Aralık’ta vereceğini söylediği fakat Başkan Kavcıoğlu’nun araya girerek “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” dediği belirtildi. Ancak toplantının ilk yarısına katılan Türk yatırımcılar faiz indirimi olasılığı azaldı diye bir referans verilmediğini aktardı.

Tera yatırım baş ekonomisti Enver Erkan “TCMB toplantısında, en azından bizimle olan, faiz indirimi olasılığı azaldı diye bir referans verilmedi. Credit Suisse eğer bu mesajı aldıysa, yabancılarla olan toplantıda söylenmiş demek ki. Zaten yerliye ayrı, yabancıya ayrı neden ekonomist toplantısı yapılır, anlamış değilim” dedi.

‘AMAÇ TERS KÖŞE YAPMAK MI?’

Merkezin yatırımcı toplantısının ardından raporlarını değerlendiren ekonomistler amacın ters köşe yapıp dövizi satışa geçirmek mi olduğunu sordu. Ekonomist İris Cibre “Türk yatırımcılar toplantıya ilk yarıda katıldı. Yabancılar 2. yarıda ayrı toplantı gerçekleştirdi bir not düşeyim… Merkez Bankaları tarihinde bu kadar kısa aralıklarla sinyal değiştiren bir banka yoktur herhalde. ‘Dar bir alanımız var. Yapılmama olasılığı arttı.’ Amacınız nedir? Ters köşe yapmak mı? Merkez Bankaların görevi fiyat istikrarıdır, piyasaları manipüle etmek değil” dedi. (Karar)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)