Son Dakika Haberler

Türkiye, 70 yıldır tanıdığı İsrail’i tanıma kararı alan Bahreyn’i kınadı

Türkiye, 70 yıldır tanıdığı İsrail’i tanıma kararı alan Bahreyn’i kınadı
Okunma : Yorum Yap

Türkiye, 70 yıldır tanıdığı İsrail’i tanıma kararı alan Bahreyn’i kınadı

İsrail’le 1949’dan beri diplomatik ilişkisini sürdüren Türkiye, geçtiğimiz günlerde İsrail’i tanıma kararı alan Bahreyn’e tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, “Bahreyn’in İsrail’le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” açıklaması yaptı. Tepki, şaşkınlık yarattı.

İsrail’i tanıyan ilk “Müslüman ülke” unvanını elinde bulunduran Türkiye, 1949’dan beri İsrail ile diplomatik ilişkisini sürdürüyor. Mevcut durumda Türkiye ve İsrail’in karşılıklı atanmış büyükelçileri bulunuyor. Ayrıca İsrailli vatandaşlar Türkiye’ye vizesiz bir şekilde seyahat edebiliyor. 

Dışişleri Bakanlığı, Bahreyn’in İsrail’le diplomatik ilişki kurma kararına ilişkin, “Bahreyn’in İsrail’le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu cümleler kullanıldı:

“Bahreyn’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin peşine takılarak, Arap Barış Girişimi ve İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesindeki taahhütleri hilafına İsrail’le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.”

İsrail’i tanıyan ilk “Müslüman ülke” Türkiye

Türkiye, İsrail’i tanıyan ilk “Müslüman ülke” unvanını elinde bulunduruyor. İlk Büyükelçi Seyfettin Esen’in 1950’de İsrail’in ilk Cumhurbaşkanı Chaim Weizmann’a itimatname mektubu sunarak resmen göreve başlamasının ardından 70 yıl geçti. 

28 Mart 1949’da İsrail’i resmen tanıyan Türkiye, ilk kez 1956’da Süveyş Krizinden dolayı ülke ile ilişkilerini maslahatgüzarlığa indirmiş, yeniden toparlanan ilişkiler Doğu Kudüs’ün işgalinin ardından bu kez  başkonsolosluktan ikinci kâtip seviyesine inmişti. 90’lı yıllarda Körfez Savaşı’nın ardından yaşanan yakınlaşma diplomatik ilişkileri yeniden rayına oturttu ve 1993 yılında iki ülke birbirine büyükelçi atadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005’teki Kudüs ziyareti, o dönem için ilişkilerde dönüm noktası gibi görülmüştü. Ziyaret sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Ariel Şaron Erdoğan’a “İsrail’in başkenti Kudüs’e hoş geldiniz” demiş, Erdoğan da memnuniyetini dile getirmişti.

2007’de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Meclis konuşmaları; Başbakan Olmert’in Türkiye’nin Suriye ve İsrail arasında üstlendiği arabulucu rolünü perçinleyen 2008’deki Ankara ziyaretiyle kaydedilen ilerlemeler, İsrail’in Gazze’de giriştiği Dökme Kurşun Harekatı’yla son buldu (2008).

2010’da Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un alçak koltuğa oturtulması ve Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskın sonrası gelişmeler, diplomatik seviyeyi yeniden maslahatgüzarlığa indirdi.

2013’te Erdoğan’ı arayan ABD Başkanı Obama, telefonu yanında bulunan Netanyahu’ya verdi. İsrail Başbakanı’nın telefonda Türk halkından özür dilemesi, diplomatik ilişkilerde yeni bir düzelmenin sinyallerini verdi.

2016’da Binali Yıldırım’ın açıkladığı, İsrail ve Türkiye arasında imzalanan Mavi Marmara antlaşmasıyla birlikte 6 yıllık kriz sona erdi. Kasım ayında karşılıklı olarak yeniden atanan büyükelçiler, 2018 yılında İsrail’in kuruluş yıldönümünde Nekbe günü protestoları yapan 60 Filistinlinin öldürülmesiyle yeniden gerildi. Türkiye, büyükelçisini geri çağırdı. Ancak Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin resmî sitesine bakıldığında, 2016’da atanan Kemal Ökem hâlâ görevde görünüyor.

Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen İsrail vatandaşlarının vizesiz seyahat hakkı da diplomatik krizlerin hiçbirinden olumsuz etkilenmedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)