Son Dakika Haberler

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyen bildiriyi imzaladı

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyen bildiriyi imzaladı
Okunma : Yorum Yap

Dörtlü zirveden mutabakat çıktı: Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyen bildiriyi imzaladı

Erdoğan’ın yüz ifadesi dikkatlerden kaçmadı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşme İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşti. İki tur şeklinde gerçekleştirilen görüşmelerinden sonra ortak bildiri imzalandı.

İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin “terörü desteklediğine” ilişkin iddialarını kabul etmiyordu.

Erdoğan, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya’yı “teröre destek verdiği” iddiasıyla veto edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra görüşmek için Ankara’ya gelen iki ülke temsicileri taleplerin hiçbirini yerine getirmedi. Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya verilen desteğin kesilmesi konusunda net ve sert tutumuna rağmen iki ülkeden somut bir adım henüz gelmedi.

SİYASİ İSTİŞARELER ANKARA’DA YAPILACAK

Dışişleri Bakanlığı Türkiye-İsveç görüşmelerine dair açıklamada bulundu. 

Türkiye ve İsveç istişarelerinin yarın Ankara’da yapılacağını duyuran Dışileri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz ve İsveç arasında düzenli siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakçı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Robert Rydberg eşbaşkanlığında 29 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecektir. Siyasi istişareler çerçevesinde Türkiye – İsveç ikili ilişkilerinin kapsamlı olarak ele alınması, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde durulması ve güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.”

4’LÜ GÖRÜŞME SONRASI ORTAK BİLDİRİ

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zİrvesi kapsamında Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in katılımıyla dörtlü zirve gerçekleşti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in ev sahipliğinde basına kapalı olarak yapılan ilk tur görüşme 2 saat sürdü. Bir saatlik aradan sonra taraflar yeniden masaya geçti ve ikinci tur görüşmeleri başladı.

İkinci tur görüşmesi ise yaklaşık bir saat sürdü. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü mutabakat imzalandı. 

Erdoğan iki ülkenin üyeliğini veto edeceğini açıklamış ve tepki göstermişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink