Son Dakika Haberler

Tarihi görüşme: Türkiye ve Suriye resmi olarak görüştü!

Tarihi görüşme: Türkiye ve Suriye resmi olarak görüştü!
Okunma : Yorum Yap

Tarihi görüşme: Türkiye ve Suriye resmi olarak görüştü!

Türkiye’nin Suriye’nin egemenliğine bağlı kalması ve topraklarından derhal ve tam olarak çekilmesi talep edildi…

Rusya’da Rus yetkililerin, Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük’ün ve MİT başkanı Hakan Fidan’ın hazır bulunduğu bir toplantı gerçekleştirildi. Habere göre Ali Memlük ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini’ talep etti.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre; Moskova’da bugün düzenlenen (Suriye-Rusya-Türkiye) 3’lü toplantıda Suriye tarafı, Türk tarafından Suriye’nin egemenliği, toprak ve halk olarak istiklali ve toprak birliğine tam bağlılığı ve Suriye topraklarından derhal ve tam olarak çekilme talebinde bulundu.

Ulusal Güvenlik Büro Başkanı Tümgeneral Ali Memlük ile temsil olunan Suriye tarafı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği Türk tarafının, İdlib konusunda 17-9-2018 tarihli Soçi ittifakı gereğince, özellikle de bölgeyi teröristlerden ve silahlardan arındırarak, Halep -Lazkiye ve Halep – Hama yollarını açma bağlamında, yükümlülüklerini yerine getirmesi zorunluluğuna çağrıda bulundu.

Tümgeneral Memlük, Suriye Devleti’nin, Suriye’nin İdlib bölgesinin tamamını, terörist örgütlerin canlı kalkan olarak kullandığı Suriyeli vatandaşların güven ve huzurunu garanti edecek şekilde, kurtarma azim ve ısrarını vurguladı.

Toplantıya bazı Rus yetkililer de katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)