Son Dakika Haberler

Türkiye’de adalet: Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası! Ama tutuklanmayacak!

Türkiye’de adalet: Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası! Ama tutuklanmayacak!
Okunma : Yorum Yap

Türkiye’de adalet: Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası! Ama tutuklanmayacak!

Siirt’te 18 yaşındaki kadına cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Orhan bu cezayı tutuksuz ve adli kontrol şartıyla tamamlayacak.

AA’nın haberine göre Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Orhan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktul İpek Er’in annesi Hikmet ve babası Fuat Er ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Savcı önceki duruşmadaki mütalaasını tekrar etti, avukatların buna ilişkin beyanları alındı. Sanık avukatı, Orhan’ın beraatini talep etti. Musa Orhan da Er’in ölümü için üzgün olduğunu söyledi. İstinat edilen suçları reddeden Orhan, beraatini istedi.

10 yıl ceza aldı; tutuklanmadı!

Aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklama talebini reddederek, cinsel saldırı suçundan Orhan’a 10 yıl hapis cezası verdi. Heyet, Orhan hakkında adli kontrol kararı ve yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini de açıkladı.

Duruşmada, avukat tarafından İpek Er’in yazdığı mektubun okunması sırasında ise maktulün anne ve babası fenalaştı.

Ne olmuştu?

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazmıştı. Orhan hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Orhan, tutuksuz olarak yargılanırken, tutuklanmasına yönelik talepler reddedilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)