Son Dakika Haberler

Türkkan’dan Akşener’e ‘hadsiz’ diyen Alpay Özalan’a:Dunning-Kruger Sendromu

Türkkan’dan Akşener’e ‘hadsiz’ diyen Alpay Özalan’a:Dunning-Kruger Sendromu
Okunma : Yorum Yap

Türkkan’dan Akşener’e ‘hadsiz’ diyen Alpay Özalan’a: Dunning-Kruger Sendromu …

İYİ Parti’li Lütfü Türkkan, Meral Akşener’e “hadsiz” diyen AKP Milletvekili Alpay Özalan’a “Dunning-Kruger Sendromu” yakıştırmasında bulundu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, 1915 olayları için “soykırım” diyen ABD Başkanı Joe Biden’a gösterdiği yumuşak tepkiyi sert biçimde eleştirdi.

Akşener, Erdoğan’ı, ABD Başkanı Biden’a tepkisini yeteri kadar sert olmamakla suçlayarak “Kürsü delikanlısı Sayın Erdoğan, nefret ettiği rahmetlik İnönü’nün Johnson mektubuna koyduğu postayı Biden’a koyamıyor. Beğenmediği rahmetli Ecevit’in Kıbrıs’ta gösterdiği dirayeti, Biden’a karşı gösteremiyor. Zerre hazzetmediği rahmetli Demirel’in İncirlik Üssü’ne Türk bayrağı diken dik duruşunun yanından bile geçemiyor. Diline sakız ettiği eski Türkiye’nin başbakanlarının, memleketin zor zamanlarında gösterdiği devlet insanlığının kırıntısını bile gösteremiyor.” dedi.

Akşener konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk milleti tarihine atılan çamura karşı devletin başından dirayetli bir duruş bekliyordu. Rıza Zarrab için seferber olanların, en azından bir nota vermesini bekliyorduk, müzik notasına bile razıydık. Kürecik ve İncirlik üslerine karşı bir hamle bekliyorduk. Güvenlik ve işbirliği protokollerini masaya yatırmasını bekliyorduk. Sayın Erdoğan ise Biden’a kibarca sitem edip, Ermenistan’a yaptırım sinyali verdi. Sayın Erdoğan yemezler, Ermenistan bu yalanı 100 yıldır söylüyor.”

“Erdoğan’ın bize yutturmaya çalıştığı yeni Türkiye, aslında yenik Türkiye’dir”

“Sen 5 bin yıllık Türk devletini temsil ediyorsun. Korkma, cesaretini topla ve çık. Milletimizin beklentisine göre iki çift laf et, iki adım at” diyen Akşener, “Erdoğan’ın bize yutturmaya çalıştığı yeni Türkiye, aslında yenik Türkiye’dir” dedi.

Alpay Özalan’dan Akşener’e: “Hadsiz Meral Akşener”

Eski futbolcu, AKP Milletvekili Alpay Özalan, Akşener’in bu konuşmasına sosyal medya hesabından art arda attığı tweetlerle tepki gösterdi. Akşener’e ilişkin ‘hadsiz’ ifadesini kullanan Özalan, Akşener’in HDP’ye değil de Erdoğan’a tepki göstermesine ilişkin şunları söyledi:

“Bugünkü grup toplantısında Cumhurbaşkanımıza hakaretler savuran hadsiz Meral Akşener, Türkiye’yi soykırımla suçlayan HDP’ye tek kelime edemedi. Vatanını sevenler bu sinsiliği, bu ezikliği unutmasın!

Meral Akşener, “Utanmazlığa bakın” dedi. Vatanseverlik taslayan ama Türkiye’yi soykırımla suçlayan HDP’ye tek kelime edemeyenlerin, utanmazlığını not ettik köşeye. Merak etmeyin.”

Türkkan’dan Alpay’a tepki: Dunning-Kruger Sendromu

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan da, Alpay Özalan’ın sözlerine sosyal medyadan karşılık verdi.

Türkkan, “Alpay Özalan ve Dunning-Kruger Sendromu.” dediği tweetinin ardından Özalan’ı “Hafriyat yapılan yerde durup, kepçeyi saatlerce seyreden amcalara” benzetti.

Türkkan, “Hafriyat yapılan yerde durup, kepçeyi saatlerce seyreden amca gibisin Alpay.
Misafir geldin, seyredip gideceksin.” dedi.

Dunning kruger sendromu nedir?

Dunning kruger sendromu bir psikolojik sendromdur. Bu sendromda hastalar yeteneklerini abartır ve bu durum bilişsel ön yargıyı doğurur. Dunning kruger sendromu kısaca “cahil cesareti” olarak bilinmektedir. Ayrıca algılamada yanlılık olarak da tanımlanmıştır.

Dunning kruger sendromu, Cornell Üniversitesi’ndeki iki psikolog olan Justin Kruger ve David Dunning tarafından tanımlanan bir psikolojik sendromdur. Tanımlanan bu sendrom bu iki akademisyene 2000 yılında nobel ödülü kazandırmıştır.

Dunning kruger sendromu belirtileri nelerdir?

– Bilgisiz kişilerin aşırı özgüvenli olması

– Niteliksiz kişilerin kendilerinin bu şekilde olduklarının farkında olmamaları

– Niteliksiz kişilerin kendi niteliklerini abartma yolunu izlemeleri

– Niteliksiz kişilerin kimin gerçekten nitelikli olduğunu görememeleri

– Her zaman bilgiyi ve eğitimi hor görmek

– Yaptıkları işi sürekli gürültülü olarak yapmaları

– İş ortamında bütün işleri yapmak istemek

– Her duruma karşı tecrübeli olduğunu düşünme

– Sürekli yalan söylemek

– Söyledikleri sözleri inkar etmek

– Başarısız oldukları bir işi gizleme ihtiyacı hissetme

– Riyakar davranışlar

– Ferdiyetçilik

– Yüksek özgüven

– Kendini dev aynasında görme

– En bilgili kendisinin olduğuna inanma

– Algılamada yanılma

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)