Son Dakika Haberler

Twitter, 7340 AKtrol’ün hesabını kapattı

Twitter, 7340 AKtrol’ün hesabını kapattı
Okunma : Yorum Yap

Twitter, 7340 AKtrol’ün hesabını kapattı

Twitter, AKP gençlik örgütlenmesiyle bağlantılı 7340 hesabı kapattığını açıkladı.

Twitter, cuma günü devletler ile bağlantılı hesaplar tarafından gerçekleştirildiği belirtilen enformasyon operasyonlarını ifşa ettiğini açıkladı. Twitter, sektörde böylesine bir ifşanın ilk defa gerçekleştiğini belirtirken tespit edilen bu hesapların ve bu hesaplardan paylaşılan tweetlerin platformdan kaldırıldığını duyurdu.

Twitter, Çin, Rusya ve Türkiye hükümetleri ile ilişkili olan 32 bin 242 hesabın, halkın erişimine açıldığını belirtti.

Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye’de hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7.340 hesabın, 5 GB’lık tweet arşivi ve 821 GB’lık medya arşivi kamuya açıklandı.

“AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiğini gösterdi:

Araştırmanın Türkiye ile ilgili kısmında şu açıklamalara yer verildi:

“2020’nin başında tespit edilen bu bir dizi bağlantılı hesabın koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl hedefi Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzun teknik altyapısı ve hesap davranışlarından yola çıkan analizimiz, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiğini gösterdi. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz.

Teknik işaretler, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı ve merkezi bir ağın ele geçirilmiş birçok hesapla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunun sonucu olarak bugün ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da var. Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu geniş ağ aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)