Son Dakika Haberler

Uğur Mumcu: Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…

Uğur Mumcu: Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…
Okunma : Yorum Yap

Uğur Mumcu: “Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…”

“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım

unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…” demişti Uğur Mumcu. Öyle günlerden geçiyoruz ki sesi kulaklarımızda yankılanıyor.

“Ben Atatürkçüyüm…. Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucusuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.” Vurdular. Hayatını derin yapıların ortaya çıkarılmasına adamış bir isim bu yapılar tarafından katledildi. 24 Ocak 1993’te arabasında patlatılan bombayla öldürüldü. Arabası, uzaktan kumandayla mı, yoksa kontak ateşleme sistemiyle mi patlatıldı bu bile meçhul.

“Anneler ve babalar, çocuklarını sokak ortalarında eşkiya çetelerince öldürülsünler diye yetiştirmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacaktır. Devlet koltuklarına dayanarak kabadayılık yapanları, sanık sandalyesinde göreceğiz bir gün.” dedi Uğur Mumcu. Ona suikast düzenleyen gizli yapıdan kimse o sanık sandalyesine oturmadı.

Eşi Güldal Mumcu ‘İçimden Geçen Zaman’ kitabında bu cinayete dair birçok soru sordu. Sorular, şüpheler bu cinayetin nasıl sümen altı edildiğini gösteriyor. İşte sorumlular tarafından hala cevap bekleyen sorular:

Ankara DGM Savcısı Ülkü Coşkun’un ifade ettiği belirtilen ‘üstüme gelmeyin devlet yapmıştır, siyasi iktidar isterse çözer’ cümlesinin üzerine neden gidilmedi?

Ülkü Coşkun, daha sonra bu ifadeyi neden inkar etti? Ona susmasını kim tembihledi?

-Suikast dosyasında neden bu kadar çok savcı değiştirildi? Savcı Kemal Ayhan’ın ani ölümüyle ilgili herhangi bir soruşturma açıldı mı? Kemal Ayhan’a otopsi neden yapılmadı?

-Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ‘olayı aydınlatmak namus borcumuzdur’ sözünün arkasında neden durmadı? Demirel’e kimler engel oldu?

Hiram Abas ve İsrail Büyükelçisi tarafından sorulan ‘öldürülmekten korkmuyor musunuz?’ sorusu cinayetin önceden tasarlandığını mı ortaya koyuyor?

-Uğur Mumcu’nun nikah şahidi de olan ve ilk defa kontrgerillayı telaffuz eden Bülent Ecevit olayın üzerine neden gitmedi?

Yeşil Kod adlı, Mahmut Yıldırım’ın Uğur Mumcu cinayetiyle ilgisi nedir? Mahmut Yıldırım’ın emniyette alınan ifadesinin tam metni nerede?

-Devlet, öldürüleceğine dair istihbarata rağmen Mumcu’ya neden koruma vermedi?

–Uğur Mumcu cinayetinden sonra herkes olay yerine gelirken beyaz renkli kartal arabayla uzaklaşan kişi hakkında neden araştırma yapılmadı?

Uğur Mumcu’dan Geriye Bu Unutulmaz Sözler Kaldı:

“Milliyetçilik, ‘vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak’ edebiyatı mıdır, yoksa ulusun çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak; yani tam bağımsızlık mıdır? Ülkenin onuru ayaklar altında çiğnenirken, ‘vatan, millet, bayrak’ edebiyatını yani milliyetçiliği sadece kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?”

“İmam-hatip liselerini bitirenler neden ilahiyat fakülteleri ve İslam enstitülerine gitmiyorlar da ille de kaymakam, vali,savcı, yargıç ve subay olmak istiyorlar? Bu uzun vadeli eğitim ve bürokratik yerleşim projesini kimler planlıyor?”

“Bu masum insanlar Yahudi de olur, Arap da, Hristiyan da. Ölenlerde ırk, din ayrımı yapılmaz. Ölen insandır.”

“Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)