Son Dakika Haberler

Ukraynalı yetkililerin ifadesi: ‘Soylu’yu referans gösterdi. 5 milyon dolar dolandırıldık’

Ukraynalı yetkililerin ifadesi: ‘Soylu’yu referans gösterdi. 5 milyon dolar dolandırıldık’
Okunma : Yorum Yap

Hande Fırat’ın kocası, Süleyman Soylu’yu referans gösterdi: 5 milyon dolar dolandırıldığını iddia eden Ukraynalı yetkililerin ifadesinde Soylu’nun ismi geçiyor!

Askeri malzeme alımı için anlaştıkları Türk iş insanları tarafından 5 milyon dolar dolandırıldığını iddia eden Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetsky’nin ifadesi ortaya çıktı. Krakovetsky, Koray Altınel, gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar, Bülent Aygün, soyadını bilmediği Mehmet isminde bir kişi, yine ismini bilmediği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalıştığını söylediği kişiden şikayetçi oldu.

Oda Tv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla’nın aktardığı bilgilere göre Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetsky, Ankara Mali Şube Müdürlüğü’nde 7 Nisan saat 14:00’da ifade verdi.   İfade sırasında kendisine avukatı Baykal Doğan eşlik etti.   Müşteki (şikayetçi) olarak ifade veren Volodymyr Krakovetsky’nin ilk sözleri, gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar’ın kendisine e-mail atarak Ukrayna elçiliğine ihtiyaçları olan silah ve insani yardım malzemelerinin kendileri tarafından tedarik edilebileceğini yazdığı oldu.  Bu mailden sonra 4 Mart’ta Ukrayna elçiliğine kendisini AKA ARMS şirketinin sahibi olarak tanıtan Koray Altınel, kendisinin referansının Murat Özvardar olduğunu belirterek silah ve askeri malzeme tedariki için bir mail attı.  

Odatv’nin görüştüğü Murat Özvardar, Volodymyr Krakovetsky ile iletişime geçtiğini ama buna aracı olan Ukrayna askeri ataşesi olduğunu söylemişti. Murat Özvardar, Ukrayna elçiliğine kendisini referans olarak göstererek mail atan iş insanı Koray Altınel’i ise hiç tanımadığını belirtmişti.   Murat Özvardar bu ilişki yumağını, Ukrayna ateşesinin kendisini silah ve askeri malzeme konusu için aradığında yine savunma sanayi işinde bulunan arkadaşı Mehmet Dağlar’a söylediğini belirtmişti. Murat Özvardar’ın anlatımına göre Koray Altınel, Mehmet Dağlar’ın tanıdığıydı.  

GÜRCİSTAN’DAN YAPILACAK 70 MİLYON DOLARLIK YARDIM 

Şimdi tekrar Volodymyr Krakovetsky’in ifadelerine geri dönelim.  

4 Mart günü kendisini Murat Özvardar adına arayan bir kişi ile görüştüğünü ifade eden Volodymyr Krakovetsky o günü şu sözlerle anlattı:

“Saat 11:30’da Çankaya’da faaliyet gösteren Ones Teknoloji şirketinde buluşmak için randevulaştık. Kendilerinin, Roketsan, Aselsan gibi firmalarla çalıştıklarını belirten şirket yetkilisi, Gürcistan’da bir grubun Ukrayna’ya 70 milyon dolar yardım yapmak istediğini, bu bağışın ödenmesini, lojistiğini ve temininin Murat Özvardar tarafından organize edildiğini söyledi.  

POLONYA ÜZERİNDEN SİLAH VE ASKERİ MALZEME 

Volodymyr Krakovetsky, parayı verecek kişilerle görüşmek istediğini belirttiği ifadesinde Murat Özvardar’ın arkadaşı Mehmet Dağlar’ın bu kişilerle görüşemeyeceğini, o kişilerle kendilerinin konuşup anlaştıklarını, sadece malzemeleri görüp onay vermesini istediklerini söyledi.   Aynı gün Koray Altınel’in AKA ARMS isimli iş yerine gittiklerini belirten Volodymyr Krakovetsky şöyle devam etti: 

“Koray Altınel, çelik yelek ve miğfer gibi ürünleri 1 hafta içinde bize Polonya’dan temin edebileceğini söyledi. Şirketin bodrum katına indirerek otomatik silahları, keskin nişancı tüfeklerini gösterdi. ‘Size daha özel ürünler temin edebilirim’ dedi.”

“SÜLEYMAN SOYLU’NUN HAYATINI 3 KEZ KURTARDIM” 

Koray Altınel’in kendilerine güven oluşturmak için kendisinin üç kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hayatını kurtardığını, annesi ile Süleyman Soylu’nun bağlantılarından dolayı ilişkilerinin devam ettiğini söylediğinin altını çizen Volodymyr Krakovetsky şöyle devam etti: 

“Koray Altınel’in yardımcısı Bülent Aygün, 15 Temmuz gecesi kendisinin silahları olmasa İçişleri Bakanlığı’nın ele geçirildiğini ve birçok silahı devletin güvenlik güçlerine ulaştırdıklarını anlattı. Hatta Koray Altınel, Süleyman Soylu ile birlikte çekilmiş fotoğraflarını bize gösterdi. Bu şahıslara güvendim ve prensipte anlaşmış olduk.”  

RESTORANDAKİ TOPLANTI 

Ankara’da Sıralı restoranda, 5 Mart’ta toplantı yaptıklarını ifade eden Volodymyr Krakovetsky, bu toplantıya Koray Altınel ve Murat Özvardar’ın da katıldığını belirtti.  

Bu toplantı sırasında Koray Altınel ve Murat Özvardar’ın Gürcistan üzerinden yapılacak olan 70 milyon dolarlık yardımının bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade ederek kendilerinden özür dilediklerini söyleyen Volodymyr Krakovetsky, “Bu paranın Ukrayna tarafından ödeneceğini, parayı verirsek malzemelerin teslim edileceği söylendi. Bizde 70 milyon dolarımızın olmadığını, bu anlaşmaların devletler arası olması gerektiğini, illegal bir anlaşmaya girmeyeceğimizi belirterek otele döndük” dedi.  

5 MİLYON  DOLARLIK HAVALE 

Koray Altınel’in ertesi gün araması üzerine tekrar buluştuklarını ifade eden Volodymyr Krakovetsky, çelik yelek ve silahları Polonya üzerinden Ukrayna’ya satmayı teklif ettiklerini söyledi. Bu teklifi Ukrayna hükümetine ilettiklerini ifade eden Volodymyr Krakovetsky şunları belirtti:

“Ukrayna bu silahlara ihtiyacı olduğundan dolayı En User sertifikalarını bize gönderdi. Koray Altınel bu anlaşmaların hiçbir zaman açıklanmayacağını ve gizli tutulacağını söyledi. Yapılan anlaşmadan Savunma Sanayi Müsteşarlığından ve İçişleri Bakanlığından üst düzey makamlar ile MİT’in de haberdar olduğunu söyledi. Bunun üzerine güvenerek anlaştık. 2-3 gün içerisinde 5 milyon doları Koray Altınel’in verdiği hesap numaralarına gönderdim.”

ŞİKAYETÇİ OLDU 

Silahların ve askeri malzemelerin söz verilen süre içinde teslim edilmediği için dolandırılmış olabileceklerini düşündükleri gerekçesi ile şikayetçi olduğunu söyleyen Volodymyr Krakovetsky, Koray Altınel, gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar, Bülent Aygün, soyadını bilmediği Mehmet isminde bir kişi, yine ismini bilmediği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalıştığını söylediği kişiden şikayetçi oldu.

İFADESİ ALINACAK 

Diğer sanıklar gözaltına alınırken gözaltına alınmayan tek kişi Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar oldu. Ancak Odatv’nin gündeme getirdiği haberin ardından Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetsky’nin ifadesinde şikayetçi olduğu ancak ifadesi alınmayan Murat Özvardar’ın ifadesinin alınmasına karar verildi.  

İDDİALARI KABUL ETMEDİ 

Murat Özvardar, tüm iddiaları reddetmiş, herhangi bir para alışverişinde bulunmadığını, sadece insani gerekçelerle zor durumdaki Ukrayna’ya yardımcı olabilmek adına Ukrayna askeri ateşesinin ricası ile savunma sanayinde tanınan kişileri arkadaşı Mehmet Dağlar aracılığı ile devreye soktuğunu öne sürmüştü. 

Gözaltında ifadesi alınan Özvardar serbest bırakıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)