Son Dakika Haberler

Ukrayna’ya giden paralı askerler ve neo-Naziler isyan etti: Sakın gelmeyin, ölüme yollanıyoruz

Ukrayna’ya giden paralı askerler ve neo-Naziler isyan etti: Sakın gelmeyin, ölüme yollanıyoruz
Okunma : Yorum Yap

Ukrayna’ya giden paralı askerler ve neo-Naziler isyan etti: Mühimmatsız cepheye sürüldük. Sakın gelmeyin, ölüme yollanıyoruz

Ukrayna saflarında savaşmaya gidenler sosyal medya paylaşımlarında pasaportlarına el konulduğunu ve mühimatsız bir şekilde cepheye sürüldüklerini kaydediyor. Birçok kişiyse kaçmanın yollarını arıyor.

Ukrayna’ya dönük uluslararası aşırı sağın ilgisi 2014’teki Maydan Darbesi’nin ardından başlarken bölgeye dönük militan akışı hızı Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısıyla büyük artış gösterdi. Ukrayna’nın büyükelçiliklerini paralı asker kayıtları için başvuru merkezi haline getirmesini takiben Batılı ülkelerden birçok ‘gönüllü’ ülkeye geçmek için harekete geçmişti. Ukrayna paralı asker kaydını “sadece dost devletlerin” vatandaşları arasından kabul ederken aşırı sağcılar ve ‘gerçek zamanlı çatışma deneyimi’ arayanlar bir ay önce bölgeye akın etti.

Bu isimler şu ana kadar bölgede aradıklarını bulamamış görünürken, Rusya’nın Ukrayna’nın en batısında bulunan paralı asker eğitim üssünü vurması onlar açısından bardağı taşıran damla oldu.

Pasaportlarına el konuldu

Rusya, Lviv’deki “Yabancı Lejyon” eğitim üssüne dönük saldırısında 100’ün üzerinde paralı askerin öldüğünü iddia etmiş, Ukrayna ise ölümlerin 35’le sınırlı olduğunu öne sürmüştü. Ancak saldırının ardından yabancı militanlar sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımda ülkeden ayrılmaya çalıştıklarını ancak Ukrayna askerlerinin pasaportlarına el koyup kendilerini zorla cepheye sürdüğünü anlatmaya başladı.

‘Silah vermeyip 10 mermiyle cepheye yolluyorlar’

ABD’li Henry Hoeft, Ukrayna’dan kaçanlardan biri. 27 yaşındaki bir neo-Nazi olan Hoeft, sosyal medya üzerinden yayınladığı videosunda Gürcistan Lejyonu’nun parçası olduğunu beyan ederek şunları kaydediyordu:

“Üssümüz s***p atıldı, yanımızdaki üs de s***p atıldı. Amerikalılar, İngilizler, bir yığın İngiliz öldü. [Ukraynalılar] bize bir şey söylemiyor, ölülerimizi kendi ölüleriymiş gibi sayıyorlar. Bizi s***n silah ve ekipman bile olmadan Kiev’e göndermeye çalışıyorlar. Silah alabilecek kadar şanslı olanlarsa ancak 10 s***n mermisini alabiliyor. Bizim grubu Kiev’e göndermeye kalktıklarında ‘hayır’ dedik, bir sürü Amerikalı, İngiliz Kanadalı… Onlar da bize dedi ki: ‘Buradan s***r olun gidin yoksa sizi sırtınızdan vuracağız.’ Ben, bir İngiliz ve bir Amerikalı daha bir tane s***n ambulansının arkasına saklandık. Sınıra vardık, bu bambaşka bir mevzuydu. Sınırda askeri teçhizatınız varsa sizi s**e s**e aradan çekip cepheye geri yolluyorlar.”

Sınırdan bir grup İngiliz özel harekâtçının kendilerini saklaması ve Kızıl Haç üniforması vermeleri sayesinde geçebildiklerini aktaran Hoeft, “İnsanlar buraya gelmekten vazgeçmeli! Bu bir tuzak! Ve gitmenize izin vermiyorlar!” dedi.

Hoeft amacı ‘II. ABD İç Savaşı’nı başlatmak olan silahlı bir neo-Nazi çete ‘Boogaloo Bois’ üyesi. Kendisi Ukrayna’ya giderken ABD basını tarafından bir kahraman şeklinde lanse edilmişti.

‘Tüm ülkelerden özel kuvvetler personeli vardı’

Bir Brezilyalı neo-Naziyse sosyal medya paylaşımında kaçışını şöyle anlatıyor:

“Konuşamıyorum bile. Tüm ülkelerden özel kuvvetler personeli vardı: Fransa, tüm Avrupa, Çin, Güney Kore, Şili, ABD, Kanada, tüm dünya oradaydı. Ve basitçe, aldıkları bilgi herkesin öldüğü. Herkesi bitirmeyi başardılar. Bunu anlayamazsın. Lejyon tamamen yok edildi. Tanrıya şükür daha önce ayrılmayı başardım.”

Neo-Nazilerin Gürcistan Lejyonu’nda sıhhiyeci olduğunu beyan eden TikTokçu ‘salceyy2’yse yayınladığı videolarından birinde “Eğer Ukrayna’ya gelmek isteyen ya da Gürcistan Lejyonu’na katılmak isteyen bir tanıdığınız varsa ona lütfen şunu iletin ‘Sakın gelmeyin!’ İnsanları ön cephelere herhangi bir silah ya da teçhizat olmadan yolluyorlar. Onlara gelmemelerini söyleyin” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink