Son Dakika Haberler

Ülkemde Çocuklar Ölmüyormuş Gibi Çek Pampa! / Derya Havin GÜNGÖR

Ülkemde Çocuklar Ölmüyormuş Gibi Çek Pampa!  / Derya Havin GÜNGÖR
Okunma : Yorum Yap

Ülkemde Çocuklar Ölmüyormuş Gibi Çek Pampa!

Ağır Silah Meselesi ve Ülke Olarak Hafife Alınışımız!

Trump, Pentagon’a YPG’ye ağır silah vermeyi sağlayacak yetkiyi imzaladı. Doğrusu imzanın atıldığı ‘zaman’ çok manidar. Biliyorsunuz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan bir  heyet ABD’de temaslarda bulunurken bu anlaşma onaylandı.

Ankara, Erdoğan-Trump buluşması öncesinde, ülkenin en önemli 3 devlet kurumunun en başındaki isimlerini ABD’ye göndererek,  Türkiye’nin itiraz ve kaygılarını son kez dile getirmelerini sağlamış ve  ‘gerekli hallerde Suriye’deki YPG/PKK unsurlarının vurulmasına devam edileceği’ ‘uyarısını’ Beyaz Saray’a iletmek istemişti. Ancak daha Fidan ile Kalın henüz Washington’dan ayrılmadan Trump’ın YPG’yi silahlandırma kararı kamuoyuna açıklandı. Mesajımızın Trump nezdinde bir değer taşımadığını görmüş olsak da yetkililer bu olaya ‘sessiz’ kalmadı. Bu karar için art arda yapılan eleştiriler ve ‘bizim yanımızda hareket etmesini bekliyoruz’ şeklindeki ‘ümit’ beyanları ne kadar etkili olur bilmem ama bu son yaşanan durum, ABD’nin oyun kurucu olduğunu hatırlamamızı sağladı.

Yaşanan bu durum üzerine Erdoğan’ın ABD ziyaretini ‘iptal’ edebileceği konuşulmaya başlanmıştı ki ABD tarafından hafife alındığımızı kanıtlayacak bir açıklama daha yapıldı. ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili  “Erdoğan ziyaretini iptal ederse, otoriter yönetimi ve Suriye’deki yararsız rolü göz önüne alındığında büyük bir kayıp olmaz” dedi.

Açıklamanın fazlasıyla ağır bir tokat olduğunu düşünüyorum. ‘Otoriter yönetim’, ‘Suriye’deki yararsız rol’, ‘kayıp olmaz’… Üst üste bizi silkeledikleri  bugünlerde aklımız ne kadar başımıza geldi diye sormak sanırım hakkımız. Yedi düvele ‘korku’ salan bir cumhurbaşkanımız varken ve onun güçlü liderliğiyle Ortadoğu’ya, Avrupa’ya kafa tutarken yaşadığımız bu ‘hafife alınma’ durumu nasıl düzeltilecek diye merak içindeyim.

Bir tarafta ‘terör örgütü’ diye nitelenen YPG, diğer tarafta koca bir ‘ülke’ var. Tercih edilen biz değiliz, onlar…Bize, bizi bir süreliğine avutacak bir demet cümle verilirken, o ‘terör örgütü’ne ağır silahlar veriliyor. Ve ‘ağır’ silah anlaşmasının altında ezilecek kadar ‘hafif’e alınıyoruz. Peki, bu yaşananlar yetecek mi Ortadoğu’da yanlış tarafta durduğumuzu anlamaya!

Ülkemde Çocuklar Ölmüyormuş Gibi Çek Pampa!

Bu konuya değinmeden geçmek istemiyorum. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt’i ziyaret ederek havaalanı temel atma törenine katıldı.  Erdoğan, o törende yaptığı konuşmada isim vermeden Suriye yönetimini yani Esad’ı eleştirerek, ”Biz, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil, halkına hizmet eden yöneticiler bulunsun istiyoruz.” dedi. Kuveyt Emiri’ne bol bol övgüler düzen Erdoğan, Kuveyt Emiri’ni ‘bilge insan’ olarak tanımlarken “Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil, dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz. Bu bakımdan kardeşim Emir hazretleri el Sabah’ın Kuveyt’te sergilediği bilgeliğe, liderliğe, vizyonerliğe çok büyük önem veriyoruz. Bölgemizde böyle liderler var olduğu müddetçe hep birlikte geleceğe daha da umutla bakabiliriz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

‘Bilge insan’ ve ‘vizyonerlik’… Benim anladığım o ki, Sayın Cumhurbaşkanı ya bir kavram yanılgısına düşmüş ya da ‘bilge insan’lığın ve ‘vizyoner’liğin ‘para’ ile ölçüldüğünü sanıyor. Yoksa sanmıyorum ki gerici, selefi örgütlere, IŞİD’e kaynak aktaran bir ‘lider’i Erdoğan ‘bilge insan’ olarak övsün. Vizyonerliği de olsaydı eğer, sanırım bu örgütlerin savaş meydanında sapır supur döküleceğini tahmin ederdi Emir hazretleri.

Erdoğan’ın Çocuk Sevgisi

Fotoğrafta görüldüğü gibi Sayın Erdoğan çocuklara olan sevgisini her fırsatta gösteriyor. Kendini karşılayan çocuğun ‘elini öperek’ mutluluğunu ve sevgisini gizlememiş. Bence takdir edilmesi gereken bir davranış ve fakat…

Ülkesinde polise vurma ve öldürme konusunda tam yetki verilmemiş gibi çek!

Gezi’de, Cizre’de, Nusaybin’de çocuklar öldürülmemiş gibi çek!

Silopi’de zırhlı araç tarafından iki kardeş ezilmemiş gibi çek!

Ölen çocukların failleri hükümet ve yargı tarafından korunmuyormuş gibi çek!

“Haberim yokmuş gibi çek pampa!” demekten kendimi alamıyorum.

Derya Havin GÜNGÖR

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)