Son Dakika Haberler

Ümit Özdağ, Erdoğan’ın niyetini gördü: Oy için Suriyelilere gizlice vatandaşlık dağıtıyor

Ümit Özdağ, Erdoğan’ın niyetini gördü: Oy için  Suriyelilere gizlice vatandaşlık dağıtıyor
Okunma : Yorum Yap

Ümit Özdağ, Erdoğan’ın niyetini gördü: Vatandaşlık alan Suriyelilerin ilk 10 sene oy kullanamaması için yasa teklifi vereceğiz…

Özdağ, “Türk halkının desteğini kaybeden Erdoğan’ın, vatandaşlık vererek Suriyeli oylarıyla seçimi kazanmak gibi bir yola başvuracağı görünüyor” dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ‘Türkiye’nin örtülü bir istila altında’ olduğunu, şehirlerin demografik yapısının değiştiğini belirterek, “Yasayla, Türk vatandaşlığı alanların, Suriyeli ve diğerlerinin, ilk 10 sene vatandaşlık aldıktan sonra seçimlerde oy kullanamamasının düzenlenmesini talep edeceğiz” dedi.  

Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ‘Türkiye’nin örtülü bir istila altında’ olduğunu, şehirlerin demografik yapısının değiştiğini, Türkiye’ye sığınan mültecilerle bazı şehirlerin adeta Suriye kenti haline geldiğini öne sürdü.
Türkiye’nin sadece ülkede bulunan 5.3 milyon Suriyeliyi değil Suriye’nin kuzeyindeki 3.7 milyon Suriyeliyi de beslediğini kaydeden Özdağ, ‘Kolay mı 9 milyon yabancıyı beslemek? AKP bunu parti kasasından mı besliyor? Hayır. Türk halkının cebinden yapılıyor bu harcama.’ diye konuştu.

‘Fransa’da böyle bir açıklamayı yapan siyasetçiyi, halk sokağa çıkartmaz’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, açıklamasında, ‘5 milyon Suriyeli Türkiye için büyük bir ekonomik yük değil’ ifadesini kullandığını aktaran Özdağ, ‘Bu cümle Türk milletinin aklına yapılan bir hakarettir. Ne demek Türkiye büyük harcama yapmadı. Almanya’da veya Fransa’da böyle bir açıklamayı yapan siyasetçiyi, halk sokağa çıkartmaz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Özdağ kendi tespitlerine göre 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini belirterek, “Zafer Partisi olarak şimdiye kadar bizim tespit edebildiğimiz en az 900 bin Suriyeliye vatandaşlık vermişler. Türk halkının desteğini kaybeden Erdoğan’ın, vatandaşlık vererek Suriyeli oylarıyla seçimi kazanmak gibi bir yola başvuracağı görünüyor” şeklinde konuştu.

“AK Parti, Suriyelilere Türk milletinden sayıları gizlenecek şekilde vatandaşlık vermeye başladı”

Meclis’teki konuşmasında hükümetin mülteciler konusundaki politikasını eleştiren Özdağ, “Uyum Eylem Planı adlı İngilizceden tercüme bir planı yürürlüğe koyan AK Parti, Suriyelilere Türk milletinden sayıları gizlenecek şekilde vatandaşlık vermeye başladı. Mustafa Balbay bu gizlenen belgeyi açığa çıkarttı. Bu belgenin temel hedefini, Suriyelilerin Türkiye’de kalmasını, Türk milletine kabul ettirmek olarak izah ediyor ve Türk milletinden bahsederken de ‘yerel nüfus’ diyor” dedi.

Özdağ şöyle konuştu:  

“Bu, Türk milletinin seçme ve seçilme özgürlüğünün ortadan kalkmasıdır. Suriyelilere vatandaşlık verilmesi, seçim güvenliğinin ortadan kalkmasıdır. Bundan dolayı Zafer Partisi olarak önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir yasa teklifi veriyoruz. Yasayla, Türk vatandaşlığı alanların, Suriyeli ve diğerlerinin, ilk 10 sene vatandaşlık aldıktan sonra seçimlerde oy kullanamamasının düzenlenmesini talep edeceğiz. Vatandaşlığın geçerli olması için de isimlerinin Resmi Gazete’de yayımlanmasını talep ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)