Son Dakika Haberler

Uyuşturucu, kaçakçılık, kadın ticareti nedeniyle Almanya’da yasaklanan ‘Almanyalı Osmanlılar’ bakın nasıl ağırlanmış!

Uyuşturucu, kaçakçılık, kadın ticareti nedeniyle Almanya’da yasaklanan ‘Almanyalı Osmanlılar’ bakın nasıl ağırlanmış!
Okunma : Yorum Yap

Uyuşturucu, kaçakçılık, kadın ticareti nedeniyle Almanya’da yasaklanan ‘Almanyalı Osmanlılar’ derneğinin yöneticilerinden biri…

Peker, “Metin Külünk söyledi, para gönderdim” demişti: Sicili oldukça kabarık olan ‘Almanyalı Osmanlılar’ bakın nereden çıktı!

Sedat Peker’in “Metin Külünk söyledi ben de para gönderdim” dediği “Osmanen Germania” (Almanyalı Osmanlılar) derneğinin sicili epey kabarık. Örgütün asıl olarak okullarda başarılı olamayan, işsiz kalan gençlere yakın durduğu ve onları uyuşturucu, kaçakçılık, kadın ticareti gibi işlerde kullandığı ve bu sebeple yasaklı olduğu ortaya çıktı. 

Suç örgütü lideri Sedat Peker, 9. videosunda AKP eski milletvekili ve şimdiki MKYK üyesi Metin Külünk’ün isteği üzerine “Almanya’daki derneğe” para aktardığını söylemişti. “Osmanen Germania” (Almanyalı Osmanlılar) adlı derneğin kriminal suç olaylarına karışan, Türkiyeli muhaliflere yönelik tehditlerde bulunan aşırı sağcı bir dernek olduğu ortaya çıktı. Alman istihbarat örgütlerinin pek çok kez dile getirdiği iddialar nedeniyle dernek bugün hâlâ yasaklı.

Değişik kaynaklara göre ilk olarak Frankfurt’ta bir boks kulübü olarak kurulan “Almanyalı Osmanlılar”, kısa sürede Almanya’nın dışında diğer Avrupa ülkelerinde de örgütlenmeye başladı. Almanya genelinde 2 bin 500, dünya genelinde ise 3 bin 500 üyesinin olduğu tahmin ediliyor. Örgüt üyelerinin Bozkurtlar ve AKP’ye yakın olduğu ve örgütün asıl olarak okullarda başarılı olamayan, işsiz kalan gençlere yakın durduğu ve onları uyuşturucu, kaçakçılık, kadın ticareti gibi işlerde kullandığı dile getiriliyor.

Dernek, karıştığı suçlar dolayısıyla Alman istihbaratı tarafından mercek altına alınmıştı. Osmanen Germania ile Metin Külünk arasındaki ilişki de daha önce pek çok kez gündeme gelmişti. AKP yurt dışı teşkilatından sorumlu olarak zamanının büyük bir bölümünü Almanya’da geçiren Külünk, oradaki eylemleri de organize ediyordu.

Peker’in 9. videoda Metin Külünk’ten söz ederken “Almanya’da o dernekler var ya, iyi arkadaşlar, ben onları seviyorum. Rica ederdi ‘Onlara para yollar mısın?’ diye, el altından onlara para yollardım” sözlerinin ardından, Almanyalı Osmanlıların yöneticilerinden Taner Ay’ın, hem AKP’li bakanlar ve bürokratlarla buluşmaları, hem de milyonlarca dolarlık arabaları ile eli silahlı fotoğrafları dikkat çekti. Bu fotoğrafları Instagram hesabından paylaşan Ay’ın hesabı mercek altına alındı. 

Külünk ile derneğin bağlantısına ve derneğin “esas amacına” geçmeden önce derneğin yöneticilerinden Taner Ay’ın Türkiye’deki “üst düzey” ilişkilerini gözler önüne seren fotoğrafları paylaşacağız.  “AKP Çocukları” adlı hesabın Ay’ın Instagram hesabından paylaştığı fotoğraflar şöyle:

GELELİM BAĞLANTILARA…

Külünk, AKP’nin uzantısı olan Avrupalı Türk Demokratları Birliği’ni (UETD) kendisine merkez olarak belirlemişti.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Temmuz 2018’de “Almanyalı Osmanlılar“ adlı derneği ve ona bağlı bütün grupları yasakladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Almanyalı Osmanlılar” derneğinin insanların canı, malı, özgürlüğü ile genel olarak kamu güvenliği için “ağır tehdit” oluşturduğu ifade edildi. Almanya’daki dernekler yasasına dayandırılan yasak kararında, Almanyalı Osmanlılar derneğinin amacı ve faaliyetlerinin ceza yasalarını ihlal ettiği kaydedildi.

“KÜLÜNK KAYNAK SAĞLIYOR”

Osmanen Germania’yi yakın takibe alan Alman istihbarat örgütleri, bu suç çetesine Külünk’ün “para verdiği ya da verdirdiği”ni tespit etmişti. Alman güvenlik birimleri tarafından yapılan dinleme protokollerini yayınlayan ZDF televizyonu ve Stuttgarter Nachrichten gazetesi, Külünk’ün Almanyalı Osmanlılar adlı kriminal örgütle bağlantılı olduğunu, yöneticileriyle birkaç kez görüştüğünü, para verdiğini ya da birilerine verdirttiğini ileri sürerek bu paralarla silah satın alındığını bildirmişti. Aynı haberlerde Mayıs 2016’da Skorpion tipindeki otomatik silahın bu parayla alındığı iddiası da yer almıştı.

“HEDEFLERİ TÜRKİYELİ MUHALİFLER”

Alman istihbarat örgütleri tarafından hazırlanan raporlarda, Almanyalı Osmanlılar adlı örgütün AKP ile bağlantılı olduğu, Almanya’daki muhaliflere yönelik baskı ve saldırılarda kullanıldığı ileri sürülmüştü. ZDF’de iddiaları haberleştiren Frontal 21 programına konuşan Kuzey Ren Vestfalya Anayasayı Koruma Örgütü Başkanı Burkhardt Freier, grubun öncelikli hedefinin “Türkiyeli muhalifler” olduğunu ifade etmişti. Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Örgütü Başkanı Sabine Thurau ise grubun “Türk milliyetçisi” olduğunu bildiklerini söylemişti.

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, grupla ilgili bir bilgilendirme raporu hazırlamıştı. Raporda Almanya’da polis baskınları ve örgütlü suçlarla gündeme gelen “Almanyalı Osmanlılar” adlı örgütün “Ankara tarafından desteklendiği” ileri sürülmüş, grubun başkanının Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş danışmanı “İlnur Çevik tarafından Ekim 2016’da Ankara’da kabul edildiği”ne de değinilmişti.

“GÖSTERİLERİ KÜLÜNK ÖRGÜTLÜYOR” İDDİASI

ZDF ve Stuttgarter Nachrichten’de yer alan haberlerde Külünk’ün, 2 Haziran 2016’da Ermeni Soykırım Yasası’nın Federal Parlamento’da kabul edilmesinden sonra karşı gösteriler örgütlediğine dikkat çekildi.

Külünk, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 30 Temmuz 2016’da Köln’de Deutzer Werft’te yapılan mitingin örgütlenmesinde de başrolü oynamıştı. Erdoğan’ın video konferans yoluyla bağlanmasının Alman mahkemesi tarafından engellendiği mitingde Külünk, eyleme katılanları Erdoğan adına selamlamıştı. Uzun bir süre AKP’nin Almanya’daki örgütü olan UETD’yi kendisine merkez edinerek çalışan Külünk, ayrıca bu örgütün yönetimini belirleyen kişi olarak da biliniyordu.

Eylül 2018’de Köln’de Erdoğan tarafından Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nde (DİTİB) ait caminin açılışı sırasında dışarıdaki Erdoğan taraftarları arasında, Sedat Peker taraftarları da pankart açmışlardı.

kaynaklar: Evrensel, Duvar, Twitter (AKP Çocukları adlı hesap)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)