Son Dakika Haberler

Vakıfbank yönetimine atanan Yerlikaya ‘diplomada sahtecilik’ suçlamasıyla hâkim karşısına çıkmış!

Vakıfbank yönetimine atanan Yerlikaya ‘diplomada sahtecilik’ suçlamasıyla hâkim karşısına çıkmış!
Okunma : Yorum Yap

Vakıfbank yönetimine atanan Yerlikaya ‘diplomada sahtecilik’ suçlamasıyla hâkim karşısına çıkmış!


Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atanan Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya’nın sahte lise diplomasıyla üniversiteye kayıt yaptırmaktan yargılandığı ortaya çıktı.

Eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın uzmanlığı dışındaki alanlarda görev yapması, eğitim durumunu gündeme getirdi. Türkiye Gazetesi’nin arşivinde yer alan bir haberde, Hamza Yerlikaya’nın 1999 yılında sahte diploma nedeniyle hakim karşısına çıktığı belirtiliyor. Gerçek Gündem’de yer alan habere göre mahkemede ortaokul mezunu olduğunu, lise diplomasının bir genç tarafından kendisine getirildiğini belirten Hamza Yerlikaya’nın, bu sahte diplomayla Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kayıt yaptırdığı ifade ediliyor. Hamza Yerlikaya, sahte diplomayla üniversiteye kayıt yaptırdığı suçlamasıyla 8 yıl hapis cezasıyla yargılanmış. Mahkemenin sonucuyla ilgili bilgiye ulaşılamadı.

1999 tarihli ‘belgede sahtecilik’ haberi Türkiye Gazetesi’nin arşivinde yer alan 15 Ekim 1999 tarihli haber şu şekilde:

“Hamza’ya sahtecilik davası

Milli güreşçi Hamza Yerlikaya’nın, üniversiteye sahte lise diplomasıyla kayıt yaptırarak “Resmi belgede sahtecilik yaptığı” iddiasıyla 8 yıla kadar ağır hapis istemiyle hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasına, Yerlikaya ile avukatı Özdemir Özok katıldı. Yerlikaya, savunmasında ortaokul mezunu olduğunu belirterek, 1995-1996 yıllarında tanıdığı genç bir şahsın, kendisine lise diplomasını sağladığını öne sürdü. Diploma ile Gazi Üniversitesi’ne kayıt yaptırdığını anlatan Yerlikaya, genç şahsı tanımadığını ve diploma için herhangi bir para ödemediğini de öne sürdü. Mahkeme Başkanı Mustafa Batu, Yerlikaya’nın nüfus ve sabıka kayıtlarının geldiğini bildirdi. Başkan Batu, diploma aslının Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan istenmesine, bilirkişi incelemesi konusunun sonra düşünülmesine karar verildiğini belirterek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)