Son Dakika Haberler

Vali, cihatçıların eylemini böyle değerlendirdi: “Birkaç Suriyeli genç Fransa’yı protesto etti”

Vali, cihatçıların eylemini böyle değerlendirdi: “Birkaç Suriyeli genç Fransa’yı protesto etti”
Okunma : Yorum Yap

Kendi ülkemizin sokakları bize yasaklı ama cihatçılar yürüyor!

Bir vali, cihatçılara destek verirken diğeri eylemi böyle değerlendirdi: “Birkaç Suriyeli genç Fransa’yı protesto etti”

İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te cihatçı gruplar sokağa döküldü! Vali, cihatçıların tekbirli eylemini “Birkaç Suriyeli genç Fransa’yı protesto etti” diye yorumladı.

İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te Suriyeli cihatçı gruplar sokağa çıktı.

İstanbul’daki eyleme polis müdahale etti. Gaziantep Valiliği ‘protesto amaçlı’ dedi. İzmir Valisi ise “Suriyeli birkaç genç Fransa’yı protesto amacıyla toplandı, polisler müdahale etti” dedi.

İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te, ÖSO yanlısı Suriyeli gruplar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etmek üzere sokağa çıktı. Fatih İskenderpaşa Mahallesi Ahmediye Caddesi’nde ve Taksim’de öğle saatlerinde toplanan grup ÖSO bayrağı açarak tekbir getirdi. Gruptan bazı kişiler buradaki otel ve restoranların girişinde asılı bulunan Fransa bayraklarını indirdi.

Olayların ardından çevik kuvvet ekipleri tarafından grup dağıtıldı.

İzmir’de, aynı gün, yürümek isteyen Halkevleri üyeleri gözaltına alındı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, bazı sosyal medya hesaplarında Suriyeli bir grubun İzmir’de protesto yürüyüşü yaptığı paylaşımı üzerine açıklama yaptı. Köşger, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde Peygamber efendimize yönelik hakarete varan karikatürler tüm Müslümanlar’ı rencide etmiştir. Suriyeli birkaç genç bunu protesto amacıyla toplanmıştır. Aynı meydanda bir siyasi partimizin izinli açık hava etkinliğinde görevli polisler müdahale etmiş ve olay birkaç dakika içinde sonlanmıştır. Pandemi kurallarına aykırı bir durum oluşmasına izin verilmemiştir. Görüntülerde bir aykırılık tespit edilirse gereken yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Halkevleri’nin ülke çapında yürüttüğü “Yaşamak İstiyoruz” kampanyası kapsamında İzmir Halkevleri üyeleri aynı gün içerisinde, Karşıyaka da basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama öncesinde Karşıyaka Çarşı girişini kapatan polis ekipleri, açıklamanın ardından yürüyüşe geçmek isteyen Halkevleri üyelerine müdahalede bulundu. 17 Halkevleri üyesi gözaltına alındı.

Gaziantep Valiliği: Emniyet olay yerine ulaştığında dağıldılar

Gaziantep’te de cihatçı gruplar sokağa çıktı. Gaziantep Valiliği tarafından yapılan açıklamada “İlimiz Şahinbey ilçesi Maarif Meydanı’nda saat:12.45’te Suriye uyruklu yaklaşık 40 kişilik bir grubun toplandığı bilgisi alınmış ve emniyet ekiplerimiz olay yerine intikal etmiştir” denildi. Açıklamada “Bahse konu grup, Fransa’da İslam karşıtı açıklamalar yapılması ve Peygamberimiz Hz Muhammed’e (s.a.v) yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulması ve karikatürler yayınlanmasını protesto amaçlı toplanmıştır. Emniyet ekiplerimiz olay yerine ulaştığında şahıslar herhangi bir açıklama yapmadan dağılmışlardır. Öte yandan konuyla ilgili Pandemi tedbirleri yönünden sosyal mesafeyi ihlal edenlerin tespit çalışması devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Vali’den destek: Hilafet gösterisi değil protesto

Gaziantep Valisi Davut Gül ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Allah birdir ve Hz. Muhammed (sav) onun kulu ve elçisidir. Peygamberimize yapılan hakaret bütün Müslümanlara yapılmıştır. Suriyeliler de diğer Müslümanlar gibi bu olayı protesto etmiştir. Hilafet isteği gösterisi söz konusu değildir. Pandemi ihlali ayrıca tespit edilmektedir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)