Son Dakika Haberler

Van’da 38 kişinin öldüğü çığ olayında aramalara ara verildi

Van’da 38 kişinin öldüğü çığ olayında aramalara ara verildi
Okunma : Yorum Yap

Van’da 38 kişinin öldüğü çığ olayında aramalara ara verildi…

Van’da dün akşam saatlerinde bir minibüsün üzerine çığ düşmüş ve kar altında kalan vatandaşları arayan arama kurtarma ekibi de ikinci çığın altında kalmıştı. Çığ düşmesi sonucunda dün 5 kişi, bugün de 33 kişinin hayatını kaybettiği netleşti. Çığ sonucu 53 kişi de yaralandı. Akşam karanlığının çökmesi ve yeni bir çığ düşme tehlikesi olması sebebiyle aramalara ara verildi.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde dün akşam saatlerinde sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Minibüste olduğu düşünülen 2 vatandaşı kurtarmak için çalışmalar devam ederken, ikinci kez çığ düştü.

AFAD, ikinci çıf faciasında 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, yaralılardan 9 kişinin durumlarının ağır olduğunu ve çığ altında kaç kişinin olduğuna yönelik net bir bilgi olmadığını açıkladı.

NTV Muhabiri Nizamettin Kaplan, bölgede çalışmaların durduğunu ve 3. çığ riskine karşı, patlama ile suni çığ oluşturulacağını söyledi.

AFAD: Alanda çalışan ekiplerden bir kısmı çığ altında kaldı

AFAD’da yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: “Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü ile Birlik Müdürü hastanede tedavi görüyor. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 67 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.

Haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonu kuruldu. 3 mobil baz istasyonu daha bölgeye doğru yola çıkarıldı. Bir AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi, Elazığ’dan bölgeye gönderildi. Türk Kızılayı, 350 kişilik kumanyayı bölgeye sevk etti. AFAD İzmir, Bursa ve Samsun arama kurtarma birlikleri olası bir ihtiyaç için teyakkuz durumuna geçirildi. Olaya müdahale edilmesi için bölgeye aralarında Şırnak İtfaiyesi’nden 4 kişinin de bulunduğu toplam 156 arama kurtarma personeli ve 18 araç sevk edildi. Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderildi.

AFAD İl Müdürü’nün görevi sırasında çığ altında kalması nedeniyle Van İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin koordinasyonu için AFAD Muş İl Müdürü ve ekibi Van’a ulaştırıldı. Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki karayoluna 4 Şubat 2020 günü 17.45’te çığ düşmüştü. AFAD Van koordinasyonundaki arama kurtarma ekipleri, çığ altında kalan minibüs ve iş makinesinden 8’i sağ olmak üzere 13 vatandaşımızı çıkarmıştı.

Ulaşılamadığı değerlendirilen 2 kişi için AFAD Van ve koordinasyonundaki Jandarma, UMKE, 112 Acil Sağlık, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ile itfaiye ekiplerinin çalışmaları sürerken 12.00 sularında ikinci çığ düştü. Alanda çalışan ekiplerden bir kısmı çığ altında kaldı” denildi.

AFAD İl Müdürü de yaralı olarak kurtarıldı

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın da çığ altında kaldığı ifade edildi.

Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.

CHP heyet gönderiyor

CHP, çığ bölgesine heyet gönderme kararı aldı. Ankara Milletvekili Tekin Bingöl başkanlığında, Ali Şeker, Burhanettin Bulut, Hasan Baltacı ve Suzan Şahin’den oluşan heyet bugün Van’a gidecek.

Kaynak: T24

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)