Son Dakika Haberler

Volkswagen’den itiraf: Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle fabrika kurmaktan vazgeçtik

Volkswagen’den itiraf: Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle fabrika kurmaktan vazgeçtik
Okunma : Yorum Yap

“Koronaya bağlı talep düşüklüğü” demişlerdi. Meğer sebep “Türkiye’deki siyasi ortammış” …

Volkswagen’den itiraf: Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle fabrika kurmaktan vazgeçtik

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in tepe yöneticisi (CEO) Herbert Diess, Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin ülkedeki siyasi durum olduğunu ilk defa itiraf etti.

Alman ekonomi dergisi WirtschaftsWoche’e konuşan Diess, şirketin iş konseyinin siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Diess, şirket hissedarlarının da Türkiye’deki siyasi durumdan endişe duyduğunu aktardı. İş konseyinin desteği olmadan fabrika kurma projesini, yönetim kurulunda kabul ettiremeyeceklerini ifade eden ve bu karardan üzüntü duyduğu kaydeden Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil.” dedi. Alman yönetici, “Ben AB ve Alman hükümeti ile Türkiye konusunda farklı düşünüyorum. Biz Türkiye’yi AB’ye entegre edip, bu ülkedeki gücümüzü artırma konusunda daha iyisini yapabilirdik.” ifadesini kullandı.

Volkswagen, temmuz ayında “koronavirüs gerekçesiyle” fabrika kurmaktan vazgeçmişti

Volkswagen, temmuz ayında Manisa’ya kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Şirket açıklamasında 1 milyar euro yatırım ile kurulması planlanan projenin iptal edilmesine “koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan talep düşüklüğünü” gerekçe göstermişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)