Son Dakika Haberler

Dünya, Wayfair olayını konuşuyor! İnternet üzerinden çocuk ticareti yapıldığı iddiaları doğru mu?

Dünya, Wayfair olayını konuşuyor! İnternet üzerinden çocuk ticareti yapıldığı iddiaları doğru mu?
Okunma : Yorum Yap

Dünya, Wayfair olayını konuşuyor! İnternet üzerinden çocuk ticareti yapıldığı iddiaları doğru mu?

ABD kaynaklı bir çocuk ticareti haberi, iki gündür tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de en çok konuşulan konulardan oldu.

Wayfair skandalının etkileri artarak devam ediyor. Peki iddialar ne? Tüyler ürperten bu iddialar doğru olabilir mi?

Kayıp çocukların isminin verildiği çeşitli nesnelerin satışı ile aslında çocuk ticareti ve kaçakçılığı yapıldığı iddiasına dayalı olaylarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:
Konu hakkında “heroo_7” hesabından atılan bir tweet serisi konuyu anlaşılır biçimde şöyle özetledi:

“1-Dunden beri ABD yenilir yutulur olmayan bir iddiayla calkalaniyor. Genel merkezi yasadigim sehir Boston’da olan online mobilya magazasi Wayfair’in insan kacakciligi yaptigina dair tiksindiren iddialar var. Turk halkini da ilgilendirebilecek bir durum olabilir. Lutfen Yayin.

2-Hersey Reddit adli forumdaki bir kisinin Wayfair sitesinde satilan basit buro dolaplarinin ve yastiklarin astronomik rakamlarda oldugunu, ve bu urunlerin basindaki yazilan isimlerin KACIRILAN COCUKLARIN soyisimleriyle ayni oldugunu soylemesiyle basladi

3-Ayni urun basinda isim yokken ucuz ama isim varsa onbinlerce $ satildigi anlasildi. Ve bir anda herkes gidip arastirinca ortaya onlarca korkunc benzer kayip cocuk ve satista olan urun cikti.

4-Kisa surede yarim milyon tweet atilmasina ragmen, Twitter Algoritmasi Trend listesine eklemedi, Wayfair ile ilgili yazilara bakmak isteyen herkes “az sonra okuyacaginiz seyler yanlistir’ uyarili sacma sapan Fact Check’le karsilasti. Ana akim medyada en ufak bir haberi yapilmadi

5-Wayfair once “Urunlerin endustriyel oldugu icin makul(!) rakamlar” oldugunu soyledi akabinde ise sistemde problem oldugunu ve urunlerin silinecegini soyledi. Haliyle tum supheleri uzerine cekti. Bu asamada insanlar her detayi arastirmaya basladi ve bakin neler cikti..

6-Fiyati dusurulen urunlere girip Isim bolumune kacirilan cocuklarin isim ve soyismi yazildigi anda sistem otomatik olarak tekrar onbinlerce dolar yazmaya basladi, cunku sistem ona gore yazilmisti.

7-Arkada Dekor olsun diye konunan kitaplara bakildiginda kitaplarin Stanism ve Organ Ticareti gibi konular hakkinda yazilan ve kolayca bulunamayacak kitaplar oldugunu farkedildi.

8- Sadece cocuklar yok. Tuyleri diken diken eden baska bir hadise ise kaybolan oyuncu Naya Rivera ve onunla alakali olan urun. Kadinin ismi, dogum tarihi, kacirildigi yer, ve oranin kac metrekare oldugu, dogum tarihi urune sifrelenmis sekilde yaziyor.

9- En kotusu ise bu yuksek fiyatli urunlerin her birinin urun kodlarini kopyalayip, yandex’te yetiskin olmayan pornografi uzantisi olarak bilinen bir kodun yanina yazinca kucuk kiz cocuklarinin fotograflarina ulasiyor olmaniz ve bunun butun kodlarda ayri ayri cocuklari gostermesi

10- Ortaya cikanlar, yoneticilerin “pedofiliyi legallastirmeye calisan ve dunyada taninan meshur kadinla birlikte olan fotograflari, Sirketin sosyal(!) multeci cocuklar projesi, sirketin ismi olan Wayfair’in sahibi olmayan cocuk anlamina gelmesi, ve medyanin sessizligi korkunc.

11- Insanlar arastirinca bunun sadece Wayfair’le baglantili kalmadigini, bircok online sitenin basit seyler icin yuksek rakamlar ve benzer sifremelerin oldugunu farketti. Bunlardan biri Etsy…”

Binlerce tweet atıldı

Tepkilere neden olan bu iddiaların ardından Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerden #Wayfair etiketiyle binlerce tweet atılarak olayın aydınlığa kavuşturulması istendi.

Wayfair iddiaları yalanladı

Wayfair, Cuma akşam saatlerinde ABD’de ortaya atılan ve özellikle Pazar günü Türkiye’de de hızla yayılan komplo teorisinde yönelik iddiaları yalanladı. Ayrıca, Newsweek ve Mashable ile bazı ABD’li gazeteciler, teoriye kanıt olarak gösterilen iddiaların doğruluk taşımadığını ortaya koydu.

İlk olarak Reddit’te yayımlanan komplo teorisi daha sonra Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından hızla yayılmaya devam etti. Türkiye’de ise özellikle WhatsApp gruplarında çok fazla kişi tarafından paylaşıldı.

“Pizzagate” olarak bilinen komplo teorisiyle benzerlikler taşıyor

Wayfair hakkındaki iddialar, 2016 ABD başkanlık seçimleri öncesinde Hillary ve Bill Clinton hakkında ortaya atılan ve “Pizzagate” olarak bilinen komplo teorisiyle benzerlikler taşıyor. Pizzagate olarak bilinen bu teorinin doğruluk payı taşımadığı, teoriye kanıt olarak öne sürülen bilgilerin doğru olmadığı ve dezenformasyon amacıyla dolaşıma sokulduğu ortaya çıkmıştı.

Teori ilk olarak PrincessPeach1987 rumuzlu bir kullanıcı tarafından Cuma akşamı Reddit üzerinden paylaşıldı. Paylaşımda, Wayfair sitesinde 12 bin 700 ile 14 bin 500 dolar arasında satışa çıkartılan dolapların fahiş fiyatlarına dikkat çekildi. Teoriye göre, internette arama yapıldığında Neriah, Yaritza, Samiyah gibi adlarla satışa konulan bu dolapların model isimlerinin kayıp olarak aranan çocuklarla örtüştüğü görüldü. Ayrıca, bu dolapların seri numaralarının yanlarına belli bazı kodlar eklenerek Rus arama motoru Yandex’te arandığında bikinili çocuk fotoğrafları getirdiği de teoride yer alan bir başka iddia oldu.

Teoriyi yazan kullanıcı, iddialarını güçlendirmek için Wayfair çalışanlarının “şirket yöneticilerinin pedofili olmasını protesto ettiklerini” de öne sürdü. Diğer başka komplo teorilerinde olduğu gibi, burada da basının “bu skandalın” üstünü örtmeye çalıştığı ve şirketi koruduğu için haber yapmadığı ifade edildi.

Komplo teorisine inanan ya da paylaşan birçok sosyal medya kullanıcısı, bu iddiaların doğru olmadığını ortaya koyan basın kuruluşlarını da bu şebekenin parçası olmakla suçladı.

Wayfair, yaptığı açıklamayla tüm iddiaları yalanlarken, ABD basını da komplo teorisini doğruluğuna kanıt olarak gösterilen iddiaları inceledi ve bunların gerçeği yansıtmadığını tespit etti.

Wayfair, iddialara ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Elbette ki; bu iddiaların hiçbirinde doğruluk payı yok. Söz konusu dolaplar, endüstriyel kullanım için tasarlanmış mobilyalar ve buna göre fiyatlandırıldı.”

Wayfair, dolapların özelliklerini daha doğru bir şekilde gösterecek yeni görsellerle tekrar satışa sunulması amacıyla bu ilanları sitesinden kaldırdığını açıkladı. Ancak sosyal medya kullanıcıları, Wayfair’in pazar yeri bölümünde farklı satıcılardan binlerce dolara satılan minder, yastık gibi başka ürünlerin olduğunu da tespit etti.

Wayfair, konuyla ilgili Mashable’a yaptığı açıklamada, bu durumun dinamik fiyatlama algoritmasından kaynaklandığını ancak bazı ürünlerin fahiş fiyatlara ulaşmasının “teknik bir hata” olduğunu söyledi. Ayrıca komplo teorisinde fahiş fiyatla satılan endüstriyel dolabın içinde satıldığı öne sürülen ve gönderide fotoğrafı paylaşılan isimlerden birisi, Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında, tüm iddiaları reddetti ve kendi fotoğrafının kullanılmamasını istedi.

Haberlere göre, komplo teorisinde bahsi geçen formatta sadece ürünlerin seri numaraları değil, herhangi bir numara serisi yazılarak, Yandex’te arandığında da sonuçlarda bikinili çocuk fotoğrafları geliyor. Her iki haber kuruluşu da fotoğrafları getirenin seri numaraları değil, arama yaparken teoriyi ortaya atan kişinin yanına koyduğu koddan kaynaklandığı sonucuna vardı.

Teoride doğru olmayan bir diğer iddia da Wayfair çalışanlarının Haziran 2019’daki protestosuyla ilgili. Wayfair çalışanları, çocuk kaçakçılığı değil; ABD’nin Texas eyaletinde düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemleri için tutulduğu bir merkeze Wayfair’in yatak tedarik etmesini protesto etmek amacıyla iş bırakmıştı.

Komplo teorisine “kanıt olarak” gösterilen basit ürünlere yüksek fiyat, seri numaralarıyla aramalar ve şirket çalışanlarının eylemleriyle ilgili iddialar yalanlandı ya da yansıtıldığı gibi olmadığı anlaşıldı.

Newsweek, Wayfair hakkındaki iddiayı ilk olarak ortaya atan Reddit kullanıcısıyla görüştüğünü yazdı. PrincessPeach1987 rumuzlu kullanıcının gerçek adını vermediği ve kendisinin “insan kaçakçılığı kurbanlarına yardımcı olan yerel bir örgütün içinde” olduğunu söylediği belirtildi. Habere göre, durumu kocasıyla birlikte garajlarını temizlerken yeni dolap satın almak istediklerini fark ettiklerini aktaran kullanıcı, Reddit’e yazdığı gönderinin “doğrudan bir suçlama niyeti taşımadığını ancak elinde konuyla ilgili bilgi olanları bir araya getirmeyi amaçladığını” söyledi.

Türkiye’de ise bu iddia, adını Sean olarak veren “@heroo_7” rumuzlu bir Twitter kullanıcısının Reddit’teki yazıyı tercüme ederek, peş peşe paylaşmasıyla yayılmaya başlandı. Zincirin ilk mesajı 10 binlerce kişi tarafından retweet edildi ve beğenildi. Bu mesaj, WhatsApp üzerinden de dolaşıma sokuldu.

NBC News muhabiri Ben Collins, attığı Twitter mesajında, doğruluk payı taşımayan bu iddiaların arkasında Pizzagate teorisini ortaya atanlar ile QAnon olarak adlandırılan grubun olduğunu öne sürdü. Collins, çocuk kaçakçılığı gibi organize işlerde yer alanların dark web ve 4chan ya da 8chan gibi platformları kullandığını da ifade etti. Collins attığı Twitter mesajlarında, “QAnon’la ilgili esas kaygı yaratan şey bu durum. Birçok kişi bu grubu klonlar ve John F. Kennedy’nin hayaletinin aramızda dolaştığı gibi deli saçması şeylerle bağdaştırıyor ancak bu laflar sosyal medyanın hülyalı dünyasında asılı kaldığı için genç insanlar üzerinde daha ikna edici oluyor” dedi.

QAnon, ABD’de “derin devletin” Başkan Donald Trump’ı devirmek için gizli planlar uygulamaya soktuğunu savunan aşırı sağcı bir komplo teorisine verilen isim. Bu teori ilk olarak 4chan adlı platformdu “Q” rumuzlu bir kullanıcı tarafından Ekim 2017’de ortaya atıldı. Zaman içerisinde bu komplo teorilerinin arkasında tek bir kişi değil, aşırı sağcı bir grubun olduğu düşünülmeye başlandı. Her ne kadar ilk olarak 2017’de bir derin devlet teorisiyle dikkatleri üstüne çekmiş olsa da, grubun 2016 yılında Clinton’lar başta olmak üzere Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerini “çocuk kaçakçılığıyla” suçlayan Pizzagate’in arkasında olduğuna inanılıyor.

Komplo teorisyenleri ünlü oyuncu Tom Hanks’in eski tarihli bir Instagram fotoğrafını da paylaştı ve oyuncunun da bu korkunç olayla ilgisi olduğunu iddia etti. Hanks’in adı Pizzagate skandalında da anılmış ancak iddiaların doğruluğu kanıtlanmamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)