Putin'in danışmanı: Erdoğan'ın yetkileri Putin de bile yok - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Putin’in danışmanı: Erdoğan’ın yetkileri Putin de bile yok

Putin’in danışmanı: Erdoğan’ın yetkileri Putin de bile yok
Yorum Yap

Putin’in danışmanı: Erdoğan’ın yetkileri Putin de bile yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanlarından Sergey Markov, referandumun ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rus liderden daha çok yetkiye kavuştuğunu ifade etti.

Referandum sonuçlarını DHA’ya değerlendiren Markov, anayasa değişikliklerinin Türkiye’deki yönetim sistemini Rusya’dakine yakınlaştırdığını belirterek, Erdoğan’ın Putin’e benzemeye başladığı yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Markov, cumhurbaşkanının asıl yetkiye sahip kişi olması ve askerlerin yönetimde etkisinin olmaması gibi hususlarda referandum sonrası Türkiye’nin Putin Rusya’sıyla bazı benzerlikler göstereceğini söyledi.

 

‘Putin’in iktidarı popülerliğinden geliyor’

Rusya’da devlet başkanının çok geniş yetkilere sahip olduğunu reddetmeyen Markov şöyle devam etti: “Erdoğan, Putin’den daha fazla yetkiye sahip oluyor. Fakat Putin’in iktidarı, büyük ölçüde, popülerliğinden geliyor. Rusya’da ayrıca, başbakan mevcut ve bu başbakanı parlamentonun onaylaması gerekiyor. Türkiye’deyse, yeni değişikliklerle, cumhurbaşkanı bütün atamaları kendisi gerçekleştirecek.”

 

‘Türkiye-Rusya ilişkileri gelişecek ama krizler de olabilir’

Referandumdan çıkan  sistemin Türkiye’de büyük belirsizlikler yarattığını ifade eden Markov, yeni düzenlemelerle birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin krize sürüklenmesinin ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Markov, Türkiye’de Avrupa karşıtı bir yönetim biçimi ortaya çıktığını ve idam cezasının da gündeme geldiğini belirterek, bunun Avrupa Birliği’yle (AB) ilişkilerin kötüleşmesine neden olacağını ve dolayısıyla Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyileşmesini sağlayacağını savundu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: