Flormar direnişi sona erdi: İşe iade yok, tazminat ödenecek - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Flormar direnişi sona erdi: İşe iade yok, tazminat ödenecek

Flormar direnişi sona erdi: İşe iade yok, tazminat ödenecek
Yorum Yap

Flormar direnişi, patronun sunduğu teklifin kabul edilmesiyle sona erdi

Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 297 gündür fabrika önünde direnişte olan Flormar işçileri, patronun sunduğu teklifi kabul ederek eylemi sona erdirdi.

Flormar işçilerinin yaklaşık 300 gündür süren direnişi varılan anlaşma sonrası sona erdi. Bir süre önce patron tarafından direnişin bitirilmesi için atılan adımlar dün karara bağlandı. İşverenin son teklifi Petrol İş Sendikası ve Flormar işçileri tarafından kabul edildi. Yapılan teklifle, işten atılan işçilere 12 maaş sendikal tazminat ile ‘boşta geçen süreler’ için 4 maaşlık bir ödeme yapılacak ancak işçiler işe iade edilmeyecek.

Petrol-İş sendikası avukatına Flormar avukatları tarafından 297 gün süren direniş boyunca ilk defa ulaştırılan yazılı bir teklifle, işçilere 12 maaş sendikal tazminat, ‘boşta geçen süreler’ için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

Alınteri’nde yer alan habere göre; dün akşam saatlerinde direniş alanında Flormar patronları tarafından yapılan teklifi tartışan işçilerin tutumu;

-İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması,

-İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi,

-İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi noktasında bir ortaklaşma şeklindeydi.

Petrol-İş Sendikası avukatı tarafından teklifin detayları açıklanırken, hararetli ve tartışmalı geçen toplantıya 73 işçi katıldı.

Yapılan direniş oylamasında 73 işçinin 20’si teklife hayır dedi. 53 işçi ise evet dedi. Böylece 297 gündür direnen ve adım adım zafere yürüyen Flormar İşçileri’nin direnişi 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme sonucunda son buldu. İşçiler işe iade edilmedi.

Konuya ilişkin bugün Petrol-İş Sendikası tarafından detaylı bir açıklama yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: