Koçum benim / Gökhan ÇELEBİ - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Koçum benim / Gökhan ÇELEBİ

Koçum benim / Gökhan ÇELEBİ
Okunma : Yorum Yap

Koçum benim

Şu kişisel gelişim “sektörünün” söylemlerine bir türlü içim ısınmadı. Kendi yaşam şartlarının ona öğrettiği kişisel deneyimlerini herkesin hayatının tüm kademesine uygulanabilecek bir denklem gibi sunmalarını anlayamıyorum. Mutlaka ki bu insanlar üstün bir zekaya, açık bir algıya, berrak bir zihine sahipler ve müthiş entellektüel birikimlerini insanlarla paylaşarak fayda sağlamak istyorlar. Dalga geçmiyorum. Ama bunun -kırmızı hap mı mavi hap mı Neo- formatıyla insanlara enjekte edilebileceği mantıklı gelmiyor. En azından, bir Dostoyevski okumamış, dünya sinemasından bihaber; iki tane, yok 4 diyelim, 4 tane ressam ya da müzisyen sayamayacak başarı ya da başarısızlığı kendinde değil bir formülde arayan ve kişisel gelişimi bir birikim değil de yöntem sananlar için bir faydası olacağına inanmıyorum. Kaldı ki ben başarıya da inanmıyorum. Çünkü başarı rekabeti getiriyor ve rekabet de düşmanlığı.

En saçma rekabet de sporda. Antik zamanların savaştan önce 2 yiğidinin çarpışması misali tüm yarışmalar. Zaten olimpiyat tarihine de bakarsan bir şekilde işin içinde savaş var.

Uzayda noktayız lan. İş dünyasındaki beyaz yaka kandırmacasının sağılacak inekten daha çok süt alma amaçlı olduğuna hiç girmeyeceğim. Ayrıca mavi yakalılar için geliştirilen üretim odaklı iş ve süreç geliştirme yöntemleri daha somut ve elle tutulur sonuçlar sağlıyor.

Neyse gıcık olduğum taraflardan biri de binlerce yıldır bilinen yöntemleri kendi buluşlarıymış gibi sunmaları. Kişisel gelişimin en özü ne? Kişisel hırslardan öfke ve kibirden kurtulmak değil mi? Mevlana söyleyince niye dikkate almıyorsun? Mesnevi’nin yanına filtre kahve fincanı uymuyor değil mi? E iş dünyası da böyle. Adam Amerika’dan geliyor “dere geçerken at değiştirilmez” atasözünü “core business” diye 2 saat anlatmak için 100 bin dolar alıyor. İnanmayın, büyük şehirde, iş dünyasında iç huzur, kişisel gelişim diye bir şey yok. Zaten çok gelişirsen kendini dağda bir kulübede iç huzurunla başbaşa bulursun.

Benim bildiğim tüm 3. gözlüler öyle yapmış. Hiçbiri okuduğu 50 kitabı özetleyip bir bilinç geliştirmemiş. 2500 yıl önce yaşamış Socrates “Bir şeyleri değiştirmek isteyen insan önce kendisinden başlamalıdır.” “Kendin pahasına olduktan sonra tüm dünyayı kazansan eline ne geçer?” demek için kaç kitap okumuş olabilir?

Gökhan ÇELEBİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: