‘Her istediğimizi aldık’ diyen Çavuşoğlu’na Pompeo’dan cevap: Müzakere ederkenki hisleri öyle değildi - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

‘Her istediğimizi aldık’ diyen Çavuşoğlu’na Pompeo’dan cevap: Müzakere ederkenki hisleri öyle değildi

‘Her istediğimizi aldık’ diyen Çavuşoğlu’na Pompeo’dan cevap: Müzakere ederkenki hisleri öyle değildi
Yorum Yap

‘Her istediğimizi aldık’ diyen Çavuşoğlu’na Pompeo’dan cevap: Müzakere ederkenki hisleri öyle değildi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, TSK’nin Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin ABD ile yapılan anlaşma için “Her istediğimizi aldık” diyen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na cevap verdi. Pompeo, Çavuşoğlu’nun müzakereler sırasındaki hislerinin öyle olmadığını söyledi.

ABD televizyonu ABC’ye konuk olan ve sunucu George Stephanopoulo’nun sorularını yanıtlayan Pompeo, Çavuşoğlu’nun “Her istediğimizi aldık” sözüne gülerek yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Pompeo şunları söyledi:

“Evet, ben de oradaydım. Müzakere ederkenki hisleri öyle değildi. Daha Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ben Ankara’ya gitmeden önce çok sert bir müzakere süreci başlamıştı. Başkan Trump’ın gönderirken bizden istediği tüm sonuçları almayı başardık.”

“Gerekirse askeri müdahaleye hazırız”

Pompeo, CNBC kanalına verdiği demeçte ise ABD’nin gerekirse askeri müdahaleye hazır olduğunu ifade etti.

“Barışı savaşa tercih ederiz” diyen Pompeo, “Ancak kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz” dedi.

CNBC kanalı ise, haber başlığında “Trump gerektiğinde Türkiye’ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır” ifadelerine yer verdi. Ancak Pompeo’nun askeri müdahale konusundaki açıklamasında Türkiye’nin adının yer almadığı görüldü.

ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek ‘kırmızı çizgi’leri belirtmeyen Pompeo, “Trump’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemediğini” söyledi.

Pompeo ayrıca ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini ifade etti.

Röportajda Pompeo, Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek anlaşmayı savundu.

Pompeo, “Sadece savaşçıların (Demokratik Suriye Güçleri) yaşamları değil, bölgedeki etnik azınlıkların da” diye ekledi.

Bakan Pompeo şöyle devam etti:

“Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı.”

ABD Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, DSG ile Fırat Nehri’nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo’nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

ABC-Sputnik

Fotoğraf: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: