Türk Eğitim-Sen’in organize edeceği “provokasyon yürüyüşüne” ODTÜ engeli! - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Türk Eğitim-Sen’in organize edeceği “provokasyon yürüyüşüne” ODTÜ engeli!

Türk Eğitim-Sen’in organize edeceği “provokasyon yürüyüşüne” ODTÜ engeli!
Yorum Yap

Türk Eğitim-Sen’in ODTÜ’de düzenlemek istediği “provokasyon yürüyüşü” iptal edildi…

ODTÜ’de Türk Eğitim-Sen’in çağrısıyla, Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan askeri operasyona destek olmak için düzenleneceği ilan edilen “Bayrak Yürüyüşü” rektörlükçe iptal edildi.

Türk Eğitim Sen’in ODTÜ’de “Cumhuriyet/ Bayrak Yürüyüşü” adı altında düzenlemeyi planladığı eylemin gerçekte bir provokasyon olduğunu belirten ODTÜ öğrencileri, ülkü ocaklarının “Yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “Herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklindeki mesajlaşmalara başladığına dikkat çekmişti.

Rektörlük, hazırlığı yapılan bu yürüyüş için iptal kararı verdi.

Rektörlükten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemiz yetkili sendikası Türk Eğitim Sen tarafından planlanarak 23 Ekim 2019 Çarşamba günü düzenleneceği ilan edilen “Cumhuriyet ve Barış Pınarı Harekatına Destek” yürüyüşü ile ilgili yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan haberler nedeniyle Rektörlük tarafından bir açıklama yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.Bu bağlamda yetkili sendika, emniyet birimleri, öğrenciler, Öğretim Elemanları Derneği (ÖED) temsilcileri ve mensuplarımızla çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda Üniversitemiz yetkili sendikası Türk Eğitim Sen’in gösterdiği hassasiyetler neticesinde, Üniversitemizde yapılması planlanan yürüyüşün yapılmayacağı anlaşılmıştır.

Rektörlük önünde toplanmak yasaklandı

Öte yandan yürüyüşe karşı rektörlük önüne yapılması planlanan basın açıklamasına da izin verilmeyeceği duyuruldu.

Rektörlüğün bu konudaki açıklamasında şu cümlelere yer verildi:

Bu zeminde; yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan paylaşımlardan anlaşıldığı kadarıyla farklı grup, dernek ve sendikaların 23 Ekim 2019 tarihinde Rektörlük önünde yapacaklarını belirttikleri toplanma ve açıklamalara kesinlikle izin verilmeyecektir. Üniversite olarak önceliklerimizin eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet alanlarında olduğunu bir kez daha hatırlatır; tüm mensuplarımız ve öğrencilerimiz ile üniversitemizin huzurunu koruyan ve üretkenliğini artıran çalışmaların önemini vurgulayarak bu hedefler doğrultusunda katkılar sunan herkese teşekkür ederiz.”

Ne olmuştu?

ODTÜ öğrencileri, Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şubenin çağrısıyla ODTÜ’de düzenlenmesi planlanan “Cumhuriyet Yürüyüşü” adlı organizasyonun, faşist grupları üniversiteye taşımaya yönelik bir provokasyon olduğuna dikkat çeken bir açıklama yayımlamıştı.

“ODTÜ Öğrencileri” imzasıyla yayımlanan açıklamada henüz yürüyüşün çağrısı duyurulmadan önce Ankara’daki kimi üniversitelerden ülkü ocaklarının “Yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “Herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklindeki mesajlaşmalara başladığına dikkat çekildi.

Daha önce de solun güçlü, faşist örgütlenmenin zayıf olduğu kampüslerde “Bayrak Yürüyüşü”, “Cumhuriyet Yürüyüşü” gibi organizasyonlar düzenlenmiş, bu yürüyüşlere katılım bahanesiyle dışarıdan gelen faşist gruplar kanlı saldırılara imza atmıştı.

Öğrenciler, 23 Ekim Çarşamba günü 11.30 rektörlük binası önünde bir basın açıklaması yapmayı planlamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: