Son Dakika Haberler

Yabancı basın “Sultan kazandı” dedi: Uzlaşma, Erdoğan’ın işine yarıyor. Kaybedenler ise Donald Trump ve YPG

Yabancı basın “Sultan kazandı” dedi: Uzlaşma, Erdoğan’ın işine yarıyor. Kaybedenler ise Donald Trump ve YPG
Okunma : Yorum Yap

Yabancı basın “Sultan kazandı” dedi: “Uzlaşma, Erdoğan’ın işine yarıyor. Kaybedenler ise Donald Trump ve YPG”…

“Suriye’de göz aldatıcı geçici bir ateşkes anlaşması.”

DIŞ BASIN BÜLTENİ
18 EKİM 2019

Barış Pınarı Harekâtı’nın 8. gününde Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığındaki ABD heyetinin anlaşması tüm dünya basınında yankı buldu.

BBC, TÜRKİYE ABD ANLAŞMASINI DERLEDİ

Barış Pınarı Harekâtı’nın 8. gününde Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre, Türkiye 120 saatlik bir süre için operasyona ara verecek ve bu zaman diliminde Kürtlerin oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri (YPG), yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin gerisine çekilecek.

Çekilme tamamlandıktan sonra da Türkiye tamamen operasyonu durduracak, ABD de Başkan Donald Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımları geri çekecek.

Anlaşmanın bazı maddeleri Türkiye ile ABD arasında 7 Ağustos’ta varılan güvenli bölge uzlaşmasının bir tekrarı niteliğini taşıyor.

Buna karşın anlaşma, ABD askerleri ve YPG’nin boşalttığı yerlere Rusya ve Suriye ordusunun girmesiyle değişen saha dengelerine nasıl yanıt verileceği gibi kilit soruları yanıtsız bırakıyor.

Hangi konular üzerinde uzlaşı sağlandı?

ABD’li ve Türk heyetler arasındaki görüşmeler, 4 saatten uzun sürdü. Görüşmenin sonunda açıklanan 13 maddelik anlaşmanın ilk üç maddesi NATO müttefiki iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini teyit ederken, ABD’nin Türkiye’nin Suriye sınırından kaynaklanan ‘meşru güvenlik çıkarlarını’ anladığını ve daha yakın eşgüdüm içinde olunması gerekliliğinin altını çiziyor.

Analistlere göre, bu kapsamda NATO anlaşmasının 5’inci maddesini oluşturan kolektif savunma anlayışına da atıfta bulunarak son dönemde Türkiye-NATO ilişkileriyle ilgili ortaya atılan sorular karşısında bir gönderme yapılmak istendi.

İki ülkenin eşgüdüm yapacağı bir başka alan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele olarak yeniden kayda geçirilirken Türkiye, varılan uzlaşıyla kontrolü altında bulunduğu bölgede sivillerin zarar görmemesi için ABD’ye güvence verdi.

Güvenli bölge kurulacak mı?

Anlaşmanın en önemli bölümleri arasında son 5 madde yer alıyor.
Analistler ve uzmanlar, 9’uncu maddenin, Türkiye’nin ABD’den çok uzun bir süredir talep ettiği unsurları karşılaması açısından önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Yapılan yorumlara göre, YPG’nin ağır silahlarının toplanması, tahkimatlarının ortadan kaldırılması ve sonuç olarak ‘güvenli bölge’ kurulmasının yeniden kayda geçirilmesi Ankara açısından ufak da olsa bir kazanım olarak görülüyor.

ABD ile Türkiye arasında güvenli bölge konusundaki ilk uzlaşma Ağustos 2019’da sağlanmıştı. Bu anlaşma kapsamında çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) sınıra yakın bölgelerden çekilirken, ABD ve Türkiye ortak devriyeye başlamıştı.
Ancak daha sonra Türkiye, taleplerinin yeterince karşılanmadığını belirterek, Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştı.

Dün varılan anlaşmanın 10’uncu maddesinde, güvenli bölgenin öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin denetiminde olacağı belirtilirken, uygulama süreçlerinin Türk ve Amerikan eşgüdümünde gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Analistler, bu durumun, Ağustos’taki uzlaşma kapsamında Akçakale’de kurulan Ortak Koordinasyon Merkezi’nin faaliyetine devam edeceği, kara ve hava ortak devriyelerinin sürdürülebileceği yorumunu yapıyor.

Analistler ve uzmanlar ayrıca, güvenli bölgeye bir kez daha ve daha kuvvetli bir atıf yapılmasına karşın, gelinen noktada uygulama aşamasına geçilip geçilmeyeceğinin belirsizliğini koruyan noktalardan biri olduğuna dikkat çekiyor.

Taraflar hangi geri adımları atıyor?

Anlaşmanın kilit unsuru olarak gösterilen 11’inci maddede karşılıklı atılacak geri adımlar yer alıyor.

YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlamak için operasyona 120 saatlik bir ara vermeyi kabul eden Türkiye, çekilme işleminin tamamlanmasının ardından operasyonunu tamamen durdurmayı kabul ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13 maddelik anlaşmada yer almasa bile geri çekilmenin Trump’ın 2019 başında ifade ettiği gibi 20 mil, yani 32 kilometrelik bir alanı kapsadığını kaydetti. Pence de görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında 20 millik bir alandan bahsetti.

Analistler, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonu, Menbic ile Irak sınırı arasında kalan bölgenin kontrolünü SDG’den alma amacına ulaşmadan durdurmayı kabul etmesinin başta ABD olmak üzere harekata yönelik uluslararası alandan gelen tepkiler karşısında atılmış bir geri adım olarak nitelendiriyor.

Bununla birlikte, anlaşmada operasyonun durdurulmasının ardından Türk askerinin bölgeden çekilmesine yönelik herhangi bir ifade bulunmadığına da dikkat çekiliyor.

ABD ise Türkiye’nin bu adımının karşısında Trump’ın bu hafta içinde açıkladığı yaptırımları geri çekeceğini iletti.

Aynı zamanda Türkiye’ye daha sert ve kapsamlı yaptırımların gündeme alınmayacağı konusunda da güvence verildiği belirtiliyor.

Sahadaki dengeler nasıl değişti?

Son bir haftada yaşanan gelişmeler, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde en sıkıntılı dönemlerden birinin yaşanmasına neden olurken Suriye iç savaşında sahadaki dengeleri de ciddi şekilde değiştirdi.

ABD ve SDG’nin çekildiği Menbic ve Kobani’ye Rusya ve Suriye ordularının girmesi, çok dar bir bölge içinde Türk, Rus, Suriyeli ve ABD’li askerlerin bir arada bulunmalarına yol açıyor.

Çavuşoğlu, bu iki kentle ilgili durumun Türkiye-Rusya arasındaki mevcut kanallarla ele alınacağını, Pence’in de zaten bu bölgelerle ilgili olarak ‘Ruslarla konuşursunuz’ yanıtını verdiğini söyledi.

Analistler, bu durumun, 9 Ekim öncesine kadar Fırat Nehri’ndeki doğusunda kalan bölgeyle ilgili konuları sadece ABD ile görüşen Türkiye’nin bundan sonraki süreçte Rusya’nın da görüşlerine dikkat vermesi gerektiğini göstermesi açısından önemli olduğunun altını çiziyor.

Analistlere göre, sahada gelişen yeni durum ve Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın bir noktaya ulaşması, Ankara’nın Moskova ile yeni bir anlaşma sağlaması gerekliliğini ortaya çıkarabilir.

Uzmanlar, Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 22 Ekim’de, yani 120 saatlik sürenin dolduğu bir günde görüşecek olması bu görüşmenin önemini şimdiden artırmış durumda olduğuna dikkat çekerek, gelinen noktada, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte Rusya ve ABD arasında çok daha dengeli bir politika izlemek durumunda kalacağını ifade ediyor.

NEW YORK TIMES: “ERDOĞAN’IN TRUMP’A KARŞI ZAFERİ”

New York Times:

“Yapılan anlaşma ile birlikte Türk liderliğindeki Suriye’nin kuzeyinde yapılan operasyon durduruldu. Birçok bakımdan anlaşma, istediği şeylerin çoğunu veren ve Trump’ın ülkeye karşı yaptırımlarını önledi. Bu anlaşma Türkiye için Erdoğan’ın Trump’a karşı bir zaferidir.

Türkiye, ABD’nin önceden desteklediği Suriye’deki Kürt savaşçıları sınır bölgesinden uzaklaştırmaya çalıştı. 2012’den beri, Kürt kuvvetler Suriye rejiminin kontrolü dışında Türkiye sınırında özerk bir bölge oluşturmak için iç savaşın karmaşasını kullandı.

Anlaşma, Kürt kuvvetlerinin savaşmadan bölgeden çıkmasını sağladı ve Türkiye kontrolünde bir güvenli bölge oluşturmanın yanı sıra, ekonomik yaptırım tehditlerini de ortadan kaldırıyor.

WASHINGTON POST: “TRUMP’IN ERDOĞAN’A MUAZZAM HEDİYESİ”

ABD’li Washington Post:

“Trump’ın Erdoğan’a muazzam hediyesi.

Türkiye yıllarca Suriye çatışması içerisinden ABD’den Rusya’ya ve İran’a kadar bölgeye uzak güçlerin yaptıklarını hayal kırıklığı ile izledi. Yıllarca Türkiye içerisindeki yasa dışı bir ayrılıkçı grubun bağlantısı olan Kürt milislerine desteğin sonlandırılmasını istedi. Bunların hepsi Trump ile değişti. Erdoğan’ın istediği her şey gerçekleşti. Yönetime yakın yetkililer Trump’ın bu tavrını dünyadaki güçlü insanlarla kurmak istediği yakın ilişkiden ve Türk lider ile arasındaki yakın bağlardan kaynaklandığını söylüyor.”

FOX NEWS: “TRUMP, MEDENİYET İÇİN HARİKA BİR GÜN DEDİ”

Amerikan Fox News:

“ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ateşkesin yanı sıra Türkiye ve ABD’nin bölgedeki DEAŞ faaliyetlerini ortadan kaldırmak konusunda da anlaştıklarını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise bunu ‘Medeniyet için harika bir gün’ sözleriyle kutladı”.

FOREIGN POLICY: “TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ZAFER”

Amerikan Foreign Policy dergisi:

“ABD Başkan Yardımcısı Pence gerginliği azalttı fakat bu Kürtler için kötü bir anlaşma oldu. Söz konusu anlaşma, Türkiye için gerçekten büyük bir zafer.

Pence, bölgedeki Kürt savaşçıların uzaklaştırılmasının ardından Türkiye’nin kalıcı bir ateşkes ilan edeceğini açıkladı. ABD yönetiminden bir yetkili, güvenli bölgede ABD birliklerinin olmayacağını, birliklerin bölgeden çekilmeye devam edeceklerini açıkladı.”

BBC NEWS: “YPG’NİN BU KARARA UYUP UYMAYACAĞI BELLİ DEĞİL”

İngiliz yayın kuruluşu BBC:

“Türkiye, Kuzey Suriye’de Kürt kuvvetlerin çekilmesine izin vermek için ateşkesi kabul etti. ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, Kürt kuvvetlerin Türkiye’nin sınırında güvenli bölge olarak tanımladığı bölgeden çekilebilmesi için ateşkes ilan edildiğini söyledi. Ancak YPG’nin bu karara uyup uymayacağı belli değil. Pence, ‘Diğer alanların kaderini tartışmadık’ dedi”.

GUARDIAN: “ANLAŞMA, TÜRKİYE’NİN KİLİT HEDEFLERİNİ KABUL ETTİRDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

İngiliz Guardian gazetesi:

“Erdoğan ve Pence hemfikir. Mike Pence, Ankara’da Türk Cumhurbaşkanı ile anlaşma yaptı. Anlaşma Türkiye’nin kilit hedeflerini kabul ettirdiğini gösteriyor”.

RUSSIA TODAY: “ÇAVUŞOĞLU, ABD’YE KOBANİ GİBİ ŞEHİRLERİN KADERİ HAKKINDA GARANTİ VERMEDİĞİNİ AÇIKLADI”

Rus yayın organı Russia Today:

“Türkiye Kuzey Suriye’deki Kürt milislere yönelik operasyonu geçici olarak durdurmak konusunda ABD ile anlaştığını onayladı. Ancak Türk yetkililer operasyona devam edeceklerini belirterek, ateşkes demeyi reddettiler.

Çavuşoğlu, mevcut duruma ateşkes demeyi reddederek bunun sadece iki meşru taraf arasında olabileceğini söyledi. ABD ile yapılan anlaşma kapsamında güvenli bölgenin kontrolü Türk birlikleri tarafından karşılanacak.

Anlaşma, YPG’nin bölgeden çıkarılması, ağır silahların toplanması ve konumların imhasını içeriyor. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD’ye Kobani gibi şehirlerin kaderi hakkında herhangi bir garanti vermediğini açıkça belirtti.”

HAARETZ: “TÜRKİYE İSTEDİĞİNİ ALDI”

İsrail’den yayın yapan Haaretz gazetesi:

“Barış Pınarı Harekatı konusunda varılan anlaşmayla birlikte Türkiye istediğini aldı. ABD ve Türkiye, Kürtlerin bölgeyi boşaltması için geçici ‘ateşkeste’ anlaştı”.

JERUSALEM POST: “ABD’NİN ORTADOĞU’DA İTİBARININ EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE OLDUĞU ZAMAN”

İsrail’in önemli gazetelerinden Jerusalem Post gazetesi:

“Pence, Türkiye ve ABD’nin Suriye’de ‘ateşkeste’ anlaştığını söylüyor.

ABD’nin Orta Doğu’daki itibarının tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu zaman”.

SPIEGEL ONLINE: “BURADA KAYBEDENLER , TRUMP VE YPG”

Uzlaşma, Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yarıyor. Buradaki kaybedenler ise Donald Trump ve YPG. Türkiye, YPG’nin Kuzey Suriye’den çıkarılması yönünde belirlediği hedefine ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump -kendi neden olduğu- bir ateşi söndürmüş olmakla övünebilir. Ancak uzun vadede Washington için bedel çok daha büyük olacaktır.

ABD, Suriye’de önemli ölçüde hakimiyet kaybetti aynı zamanda uluslararası statü ve etkisi de azaldı. Hangi ortak onlara halen güveniyor? Kaybedenlerin başında elbette bölgedeki YPG geliyor.”

DIE WELT: “SURİYE’DE HALA BÜYÜK ÇATIŞMA POTANSİYELİ VAR”

Alman Die Welt:

“Suriye’de hâlâ büyük bir çatışma potansiyeli var. Trump’ın 3 yakın sırdaşı Erdoğan’ı durdurdu. Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde ateşkes sözü veriyor. Washington’ın en güçlü adamlarından üçü atılımını yaptı. Anlaşma, ABD Başkanı Trump’ın iyi gözükmesini ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediğini almasını sağladı”.

LA REPUBBLICA: “KİRLİ SAVAŞ. ÖLMEMEK İÇİN 120 SAAT”

İtalyan La Repubblica gazetesinin ‘Kirli savaş. Ölmemek için 120 saat” başlıklı haberi:

“Türkiye görevine giden Amerikalı iki Mike’ın (Pence ve Pompeo) başarısı. Sultan’ı ateşkese ikna ettiler. (Türkiye) Dışişleri Bakanı ise “Yalnızca bir mola” dedi. Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Erdoğan’la vardığı anlaşma, Ankara’ya ayak bastıklarında düşünülmesi imkansız görünüyordu. Gerçek kazanansa Türk Cumhurbaşkanı oldu: Suriye’nin kuzeyinde 32 km derinliğinde bir güvenli şerit elde etti.”

LA STAMPA: “TÜRKİYE, ZAFER ŞARKISI SÖYLEDİ ANCAK TÜM HEDEFLERİNE ULAŞAMADI”

İtalyan La Stampa gazetesi, “Erdoğan ABD’ye istediğini verdi”:

Ateşkes. Türkiye zafer şarkısı söyledi ancak tüm hedeflerine ulaşamadı. Beyaz Saray iki nedenle harekete geçmek zorunda kaldı, bu nedenler: “Rusya ve İran’ın çıkarlarına yarayacak bir bölgesel savaş riski ve ABD’de Cumhuriyetçiler ile bazı dini liderlerin Trump’a karşı eleştirileri”.

IL MANIFESTO: “ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ELDE ETTİ ANCAK SURİYE VE RUS ASKERLERİYLE DOLU OLARAK”

İtalyan, Il Manifesto gazetesi:

“9 günlük baskın, yerlerinden edilen 300 bin kişi ve 218 sivil ölümü sonrası Erdoğan istediğini elde etti ancak Suriye ve Rus askerleriyle dolu olarak. Şimdi Moskova ve Şam’ın tepkisi bekleniyor”.

CORRIERE DELLA SERA: “ATEŞKES, TÜRKİYE İÇİN ZAFER”

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, “Trump Erdoğan’dan Suriye’de ateşkes elde etti. Ateşkes Türkiye için zafer”

KATHIMERINI: “TÜRKİYE, ASKERİ OPERASYONLARINA ARA VERMEYİ KABUL ETTİ”

Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini gazetesi:

Türkiye’nin, 5 günlük süre içinde YPG’nin silahlarıyla birlikte bölgeden 32 km uzaklaştırılması, mevzilerinin ve ağır silahlarının imha edilmesi ile ilgili talepleri, ABD yetkilileri tarafından kabul edildi. Türkiye de bölgedeki askeri operasyonlarına ara vermeyi kabul etti”.

EF.SYNTAKTON: “ÇAVUŞOĞLU, KOBANİ KONUSUNDA ABD’YE GÜVENCE VERİLMEDİĞİNİ AÇIKLADI”

Yunanistan gazetesi, Ef.Syntakton gazetesi:

“Anlaşma Türkiye’nin lehinde oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu anlaşmanın ateşkes anlaşması olmadığını, operasyonlara ara verildiğini ve Kobani konusunda ABD’ye hiçbir güvence verilmediğini açıkladı”.

LE MONDE: “SURİYE’DE GÖZ ALDATICI GEÇİCİ BİR ATEŞKES ANLAŞMASI”

Fransız Le Monde gazetesi:

“Suriye’de göz aldatıcı geçici bir ateşkes anlaşması. ABD tarafından ilan edilen ateşkes her şeyden önce, bunu diplomatik bir zafer olarak gören Türkiye’ye, Kürtlerin geri çekilmesini sağlama imkanı veriyor”.

EL PAIS: “ATEŞKES, WASHINGTON’IN MÜTTEFİKLERİ KÜRT GÜÇLERİNİN SINIRDAN ÇEKİLMESİNİ AMAÇLIYOR”

İspanya’da yayınlanan El Pais:

“ABD ve Türkiye, Ankara’nın Suriye’deki saldırısında 5 günlük ateşkes anlaşmasını kabul etti. Ateşkes, Washington’ın müttefikleri Kürt güçlerinin sınırdan çekilmesini sağlamayı amaçlıyor”.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

canlı sohbet hattı hint filmleri bahis siteleri beylikdüzü escort teen porno bahis sitesi seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri