Yabancı heyet: Polisin 24 Nisan anmasına izin vermemesi endişe vericidir - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Yabancı heyet: Polisin 24 Nisan anmasına izin vermemesi endişe vericidir

Yabancı heyet: Polisin 24 Nisan anmasına izin vermemesi endişe vericidir
Okunma : Yorum Yap

Yabancı heyet: Polisin 24 Nisan anmasına izin vermemesi endişe vericidir

İSTANBUL – İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Ermeni Soykırımı için Sultanahmet Türk İslam Eserleri Müzesi önünde yapmak istediği açıklamaya polisin izin vermemesine tepki gösteren yabancı heyet, “Biz buraya gelirken endişeliydik. Polisin açıklamayı engellemesi de bizim bu endişelerimizi haklı çıkardı” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Ermeni Soykırımı için Sultanahmet Türk İslam Eserleri Müzesi önünde anma gerçekleştirmek istediği açıklamaya polis engel oldu. “Soykırım tanı af dile tazmin et” pankartı ile “Burası suç mahalli” içerikli dövizler ile Ermeni soykırımda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizlere polisin el koydu. Döviz ve pankartları kendilerinde olduğu gerekçesiyle İHD İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Leman Yurtsever, komisyon üyesi Jiyan Tosun ve Gamze Yaman gözaltındı. Polisler açıklamanın içinde bulunduğu “katliam” ve “soykırım” kelimelerinin kullanılmamasını istemezken, İHD üyeleri “Bu kelimeleri kullanmadan açıklama yapmanın bir anlamı olmayacağını belirtti. Türk İslam Eserleri Müzesi önünde açıklama yapmama kararı alan İHD üyeleri, açıklamalarını İHD İstanbul Şubesinde düzenledikleri basın toplantısıyla gerçekleştirdi.

‘İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI KELEPÇEYLENDİ’

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu Üyesi Meral Çıldır, 2005 yıllından beri 24 Nisan’da Ermeni soykırımını andıklarını belirterek, “İlk defa böyle bir yasaklamayla karşılaşıyoruz” dedi. Gözaltına alınan arkadaşlarının durumuna dikkat çeken Çıldır, “3 arkadaşımız kelepçelenerek gözaltına alındı. Emniyet ifadeleri alınıp bırakılacağı söylenmesine rağmen savcılığa çıkarılacakları bilgisi geldi bize. İnsan hakları savunucuları ilk defa kelepçelenerek gözaltına alındı. Yıllardır bu açıklamayı aynı pankartlarla yapıyorduk. Geçen yılda OHAL vardı ama hiç bir engelleme ile karşılaşmadık” diye belirtti. Çıldır, açıklamaya izin verilmeme gerekçesinin açıklama ve pankarta geçen “Soykırım” ve “Katliam” kelimelerinin olduğunu yeniledi.

‘POLİS ENGELİ ENDİŞEMİZİ KANITLADI’

Armenian General Benevolent Union (AGBU) Avrupoa Direktörü Nicolas Tavitian da Ermeni soykırımını anmak için Türkiye’ye geldiklerini ifade etti. Tavitian, “Uzun zamandan sonra İHD’nin materyallerinde katliam ve soykırım kelimeleri olduğu için yasaklandı. 6 yıldır biz AGBU olarak buraya ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerimizde Türkiye’den de arkadaşlar katılıyor. Buraya gelmemizin nedeni atalarımız buralıydılar ve burada öldürüldüler. Şimdi müze olan daha önce hapishane olan Sultanahmet Türk İslam Eserleri Müzesi Ermenilerin götürülüp hapis edildikleri yerdir. Bu nedenle hem bizim için hem Türkiye’deki arkadaşlar için burada açıklama yapılması önemlidir” diyerek acıları paylaşmaya çok daha fazla ihtiyaç olduğu bir dönemde olunduğunu söyledi. Çok sayıda Ermeni’nin anma için Türkiye’ye geldiğini dile getiren Tavitian, “Buraya gelemeden önce endişeliydik. Endişemiz polislerin anmaya izin vermemesiyle teyit edildi. Kelimeleri yasaklıyorsanız, bundan sonraki adım ne olabilir ki. Kelimeler bir arada olmamızı sağlayan ve gereken şeylerdir. Kelimeler aradaki diyalog için önemlidir. Şayet kelimeleri kullanamıyorsanız aramızdaki diyalogda tehlikeye girecektir. Bizler bu kelimeleri kullanmaya ve buraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

“BARIŞÇIL ETKİNLİĞE MÜDAHALEDİR”

Avrupa Irkçılık Karşıtı Taban Hareketi (EGAM) Başkanı Benjamin Abtan da İHD’lilerin gözaltına alınmasına değinerek, “Sultanahmet’te gerçekleşenler tamamen skandal bir durumdur. İHD aktivistleri gözaltına alındı. Ama asıl hapis edilmesi gerekenler Ermeni Soykırımını ananlar değil, inkar edenler olmalıdır. Hapiste olması gerekenler demokrasi karşıtı olanlardır. Buna karşı mücadele edenler değil” diye ifade etti. “Biz buraya 1 buçuk milyon insanın katledilmesini anmak için geldik. Onlar sadece Ermeni oldukları için katledildiler” diyen Abtan, “Bugün polis tarafından gerçekleşenler barışçıl bir etkinliğe müdahaledir. Bu sabah gerçekleşenler demokrasi ve insan haklarına yapılan müdahalenin net bir görüntüsünü oluşturdu. Bu yıl ilk defa bir anma etkinliği yasaklandı. Bugün yine devletin stratejisi net bir şekilde ortaya çıktı. Anmaya karşı bir tutum içinde oldular” dedi. Dünyanın her tarafından tarihçilerin 1915’te gerçekleşen olayı Ermeni Soykırımı olarak tanımladıklarını sözlerine ekleyen Abtan, “Soykırım Türkiye’nin kuruluş temelini oluşturan şeydir. Dolayısıyla yüz yıldan bu yana Türkiye’nin kilit ideolojini oluşturan olaylardır” diye belirtti. Abtan son olarak, “Türkiye’de demokrasi insan hakları için mücadele edenler bir araya gelmeli” diyerek mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

‘ENDİŞELİYİZ’

Fransa Parlementosu Milletvekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Mireille Clapot ise “Benim yaşadığım kentte her yıl 24 Nisan soykırım anma günü yapılıyor. Fransa’nın bir çok kentinde Ermeni Soykırımı çok iyi biliniyor. Çünkü çoğunun atası burada katledildiler” diye ifade etti. Clapot, “Soykırım kelimesini bu konu in konuşmak hatırlamak anmak son derece kilit şeyler” diyerek, “Bu sabah olanlar endişe verici bir durumdur. Fakat gözlemlerimize devam edeceğim. Fransa’da son derece doğal olarak kullandığımız anmanın burada olmaması endişe vericidir” diye konuştu.

Basın toplantısı basının sorularına verilen cevaplarla son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: