Son Dakika Haberler

Hoopp! Güya yandaştan aldılar!

Hoopp! Güya yandaştan aldılar!
Okunma : Yorum Yap

AKP kurnazlığı: Tahsisin iptali ve yeniden tahsis etme “tek teklif” içinde!

TÜRGEV’in iptal için başvurmasından 4 gün sonra İlim Yayma Cemiyeti ‘burayı bize verin’ diye başvuruyor. Bu haber jet hızıyla nasıl bu cemiyete ulaştı?

Gaziantep Şahinbey Belediyesi, 25 yıllığına TÜRGEV’e verdiği arazinin tahsisini dün iptal etti. Ancak aynı toplantıda araziyi bu kez de İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis etti.

Gaziantep Şahinbey Belediyesi 2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 25 yıllığına verdiği arazinin tahsisini dün iptal etti. Mecliste iptalle birlikte arazi bu kez de 25 yıllığına oyçokluğuyla İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi. Arazi üzerinde şu an yurt bulunuyor.

CHP’li meclis üyeleri karara tepki gösterdi

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Şahinbey Belediyesi’nin dün gerçekleşen meclis toplantısı gündemine gelen teklifte, TÜRGEV’e tahsis edilen Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki arazinin tahsisinin iptali yapılarak arazinin 25 yıllığına eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmesi istendi. CHP’li meclis üyeleri TÜRGEV’e yapılan tahsisin iptaline “evet” oyu verirken arazinin İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilmesi talebine ise “hayır” oyu kullandı. Arazi oyçokluğuyla İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi. İlçe belediyesinin CHP’li meclis üyesi Hasan Şencan karara itiraz ederek “Tahsisin iptali ile tahsisin yeniden tahsis edilmesini tek teklif olarak getirmişsiniz. Bu maddeyi ayrı getirseniz daha hoş olurdu. Bu vakıflara, derneklere öğrencilerin barınacağı yurtları vermekten bıkmadık mı? İlim Yayma Cemiyeti’ne vereceğimize bunu devletin kurumuna verelim” dedi.

JET HIZIYLA BAŞVURU

AKP’li meclis üyeleri ise “Bir öğrencinin devlete maliyetini biliyorsunuz, değil mi? Bu vakıfların, derneklerin devletin yükünü aldığını düşünüyoruz. Bunlara destek olacağız ve destek olmaya da devam edeceğiz” dedi. CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan da “3 Temmuz’da TÜRGEV tahsisin iptali için başvuru yapmış. Ne hikmetse 4 gün sonra da İlim Yayma Cemiyeti ‘burayı bize verin’ diye başvuru yapmış. İlim Yayma Cemiyeti’ne ya belediye ya da TÜRGEV bilgi verdi. Nasıl haberi oldu. Açıklar mısınız” diye sordu.

AKP’li meclis üyeleri bu soruya ise özetle “Biz kimseye alın, demedik. Müracaatla bilgimiz oldu” yanıtını verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)