Son Dakika Haberler

YPG pişman oldukları gerekçesiyle yüzlerce IŞİD’çiyi serbest bıraktı

YPG pişman oldukları gerekçesiyle yüzlerce IŞİD’çiyi serbest bıraktı
Okunma : Yorum Yap

YPG pişman oldukları gerekçesiyle yüzlerce IŞİD’çiyi serbest bıraktı

Suriye’de YPG’nin ana kanadını oluşturduğu SDG isimli oluşumun siyasi kanadı olarak faaliyet gösteren SDK, ilan ettiği genel af kapsamında pişman oldukları gerekçesiyle yüzlerce IŞİD üyesini serbest bıraktı.

Suriye’nin kuzeyinde bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutan Kürt oluşumu, ilan ettiği genel af kapsamında yüzlerce IŞİD üyesini serbest bıraktı. Suriye Demokratik Konseyi (SDK) isimli grubun başkanı Amina Omar, serbest bırakılanların ‘ellerine kan bulaşmamış’ ya da ‘IŞİD’e katıldıklarından ötürü pişmanlık duyan kişiler’ olduğunu belirtti.


SDK yönetimi, perşembe günü 631 mahkumun serbest bırakıldığını ve halen tutuklu bulunan 253 kişinin cezalarının ise yarıya indirileceğini bildirdi. Ayrıca SDK, af ve tahliyelerin Suriye’nin kuzeydoğu ve doğu bölgelerindeki aşiret liderlerinin talebi doğrultusunda alındığını aktardı.

Çatı yapısını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri isimli oluşumun siyasi kanadı olarak faaliyet gösteren SDK’nin kontrolünde 20’den fazla cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinde 10 binden fazla IŞİD militanı mevcut. Tutuklular arasında 800’ü Avrupa ülkelerinden olmak üzere 2 bin civarında IŞİD üyesi de bulunuyor. Ancak ülkeleri genellikle IŞİD savaşçılarını geri almayı reddediyor.

Manifesto

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)