Son Dakika Haberler

Yüksekdağ: Bu düzeni kadınlar değiştirecek

Yüksekdağ: Bu düzeni kadınlar değiştirecek
Okunma : Yorum Yap

Yüksekdağ: Bu düzeni kadınlar değiştirecek

Tuncel: Şimdi HDP zamanı, bizim zamanımız

ANKARA – HDP Ankara Kadın Meclisi’nin düzenlediği şölene mesaj gönderen HDP tutuklu milletvekili Figen Yüksekdağ, “Bu zorlu sömürücü ve kirli düzen, kadınların ahlaki ve devrimci değişim gücüyle aşılabilir. İnanıyoruz ki bu düzeni kadınlar değiştirecek, halklarımız kazanacak” dedi.

HDP Ankara Kadın Meclisi seçim çalışmaları kapsamında Sakarya Caddesi’nde kadın şöleni düzenledi. Cadde HDP bayrakları ve tutuklu HDP milletvekillerinin fotoğraflarıyla süslenirken, kadınlar ellerinde yaptıkları mor fenerlerle de duvarları süsledi. Kadın şöleni HDP seçim müziklerinde çalınan halaylarla başladı. Kadınlar ellerinde HDP ve mor balonlarla halaya dururken, sık sık “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Jin, Jiyan, Azadi” ve “Tayyip Kaç Kaç Kadınlar Geliyor” sloganları attı.

‘SOKAKLARDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Açılış konuşması yapan HDP Ankara İl eşbaşkanı Nur Aytemur, “24 Haziran seçim çalışmaları finaline geldik. Bir kez daha kadın gücünü göstermek için bir aradayız. Öncelikle tek adam rejimine, AKP’nin zulmüne cezaevinde direnen kadın arkadaşlarımızı selamlıyorum” dedi. Seçim çalışmaları boyunca AKP rejimine karşı direnen kadınların yanlarında olduklarını bildiklerini belirten Aytemur, “İki gün sonra oylarımızı kullandıktan sonra seçim çalışmalarımız sona erecek. Meclise sadece AKP iktidarını değiştirmek için değil, 2007’den bu yana başlattığımız meclisin erkek yapısını değiştirme mücadelesi için gidiyoruz. Kadın vekillerimiz mecliste sesimize ses olacak bizlerde alanlarda sokaklarda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

‘ÖZ SAVUNMALARIMIZLA GELİYORUZ’

Ardından söz alan HDP Ankara milletvekili adayı Emine Kaya, “Hepimiz Beritanlaşarak, Zilanlaşarak buraya geldik. Onların mücadele ve öfkesini kuşandık. Bizler sokaklardayız, alanlardayız şimdi genç kadınlar olarak mecliste sizin karşınızda olacağız. Biz kadınlar onlara hiçbir zaman boyun eğmedik, her zaman onların karşısında duran bizler olduk ve en çok korktukları da bizlerdi. Erkek egemen zihniyetlerine inat ‘jin, jiyan,azadi’ diyerek tüm kadınlar özgürleşene kadar mücadelemizden bir adım geri atmayacağız. Öz savunmamızı da alarak geliyoruz. Tutsak edilen kadın arkadaşlarımızı almaya geliyoruz” diye konuştu.

‘ŞİMDİ HDP ZAMANI’

Ardından Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Figen Yüksekdağ’ın gönderdiği mesaj okundu. Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:

“Sevgili Kadınlar, canlar, yoldaşlar

Kandıra Hapishanesi’nden kucak dolusu selamlarla geldim yanınıza. Bu kısa mesaj da olsa kendimizi yanınızda, aranızda hissetmek güzel. Emin olun ki, sizlerin de halaylarınızın coşkusu, zılgıtlarınızın sesi, kadın, yaşam özgürlük halaylarınız bize ulaşıyor. Çalışmalardaki bu kadın enerjisinin 24 Haziran’da sandık sonuçlarına yansıyacağından inancım tamdır.

Ölümün, yasakların, saldırıların, ambargo ve adaletsizliğin dört yanımızı kuşattığı koşullarda inadına yaşam, özgürlük, adalet ve zafer ruhuyla yürüyen kadınlar, 24 Haziran’da yeni bir milat yaratacak. Yaşamımıza siyasi irademize dönük her türlü şiddet, savaş ve saldırıya cevabımız sandıklarda sevinç ve direnç halayları çektiğimiz sokaklarda vereceğiz. Türkiye’nin kadın partisi olarak HDP en yüksek temsiliyetle, kadın iradesinin en ileri kazanımlarıyla Meclis’te yerini alacaktır.

Bu büyük amacın başarıya ulaşması, tek adam rejimi karanlığının dağılması için bütün kadınları bir kez daha siyasete el koymaya ve sandıkların kaderini belirlemeye çağırıyorum. Bu zorlu sömürücü ve kirli düzen, kadınların ahlaki ve devrimci değişim gücüyle aşılabilir. İnanıyoruz ki bu düzeni kadınlar değiştirecek, halklarımız kazanacak.

Kadın Meclisi’mizin, tüm kadın örgütlerinin, platformların ve bütün kadın, yaşam, özgürlük gönüllüleri, yolunuz/yolumuzun açık olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor özlemle kucaklıyorum. ”

TUNCEL: AKP-MHP FAŞİZMİ İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR

Yüksekdağ’ın mesajı ardından Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sabahat Tuncel’in de mesajı okundu. Tuncel’in mesajı şöyle:

“Sevgili kadınlar ve gençler

Anadolu ve Mezopotamya’nın halkının güzel insanları, sevgili yoldaşlar,

24 Haziran seçimleri Türkiye demokrasi mücadelesi açısından önemli bir dönemeç. Bir çiçekle bahar gelmeyeceği gibi, bir seçimle de elbette her şey değişmez. Ancak bu seçimler Türkiye’nin faşizm mi ya da demokrasi rotasında mı ilerleyeceğini göstermesi açısından kritik öneme sahiptir.16 Nisan Referandumu ile birlikte rejimi değiştiren AKP-MHP faşizmi, 24 Haziran’da bunu kurumsallaştırmaya çalışıyor. Sürekli bir OHAL rejimi, KHK cumhuriyetine çevrilmeye çalışılan bu düzene dur demek şimdi bizim ellerimizde. Bu erkek, egemen, zalim, zorba düzene dur demek, yaşanabilir özgür demokratik eşitlikçi, ekolojik bir dönemi kurmak bizim elimizde. Kadınlar adına, gençler adına, inançlar ve halklar adına konuşanlara karşı kadınlar ile gençler ile halklar ile inançlar ile birlikte yan yana dayanışmayı büyüterek, yeni yaşamı kurmak bizim ellerimizde. İnanmak kazanmanın yarısıdır. Diğer yarısı ise çalışmaktır.

Sevgili Ankaralılar ulus devletin tüm yönetim mekanizmasının bulunduğu merkezdesiniz. Değişime önce Ankara’da başlamak lazım. Yönetim anlayışı ve zihniyeti değişmeden demokratik cumhuriyeti geliştirmek mümkün değil. Türkiye’nin çok inançlı, çok kültürlü yapısını dikkate alarak, demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir paradigmayı geliştirmek, yeni bir düzeni kurmak tüm Türkye halklarına kazandıracaktır. Bozuk düzende sağlam çark olmaz. HDP’nin milletvekili adayları bu düzeni değiştirmeye adaydır.

HDP bugün Türkiye’de demokrasinin, özgürlüklerin, barışın adaletin anahtarıdır. Bu anahtar olmadan Türkiye’de yaşanan toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel sorunlar çözülemez. HDP faşizme barikat kuracak özgürlükleri geliştirecek, tek demokrasi cephesidir. O nedenle AKP-MHP- faşist iktidarı HDP’yi baraj altında bırakmak için her türlü hukuksuzluğu yapmaktadır, yapacaktır. Erdoğan’ın örgüt yapısına bizzat talimat verdiği kamuoyuna da yansıdı. Seçim meydanlarından HDP’nin cumhurbaşkanı adayı sayın Selahattin Demirtaş ve HDP’yi hedef alması boşuna değildir. Onlar da biliyor ki, Türkiye’de faşizme dur diyecek tek demokratik seçenek HDP’dir.

Sevgili arkadaşlar, değerli halkımız bugün itibari ile seçimlere iki gün gibi kısa bir süre kaldı. Bu süreci iyi değerlendirmeli, seçim sonuçları açısından oldukça önemlidir. Tüm eşitsiz koşullara rağmen yoğun bir emek ve çabanın sahibi olduğunuzu biliyoruz. Bizler de zindan koşullarından sürece katkı sunamaya çalışıyoruz. Ancak asıl zorlu görev ve sorumluluk, sizlerin omzunda bunu biliyoruz. O nedenle tüm halkımıza, yoldaşlara, emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.İnanıyoruz ki bu seçimlerde partimiz ve cumhurbaşkanı adayımız büyük bir başarı ile çıkacaktır. Bizler bir kez daha sizler aracılığı ile Türkiye halklarına sesleniyoruz. Barış içinde, güvenli bir gelecek için, savaş politikalarına dur diyen halkların, inançların eşitliği ve özgürlüğünü savunan kadına karşı her türlü, ayrımcılığa, şiddete, tacize, tecavüze karşı, kadınların eşitlik, özgürlük mücadelelerini kadın hareketleri ile omuz omuza yürüten kadınlar için daha yaşanabilir bir yaşam isteyen, doğanın talanına dur diyerek, doğanın hak öznesi olduğuna inanan ekolojik bir yaşamı savunan, işçinin, emeğinin karşılığını alabilmesi esnek, örgütsüz, güvencesiz, neoliberal politikalara karşı, emekçinin işçilerin hakkını savunan, halkların eşitliği ve kardeşliğini savunan, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünden yana olan savaş politikalarına işgale, tecritte halk iradesinin gaspına hayır diyen, çocuklarımıza ve gençlerimize adil, demokratik, özgür, güven içinde barışçıl bir yaşamı savunan, bilimsel parasız anadilinde eğitimi savunan, sağlığın piyasalaşmasına karşı duran, kısacası bu sömürü ve zülüm düzenine karşı; sosyal ekonomik refahı savunan tüm halkımıza çağrıda bulunuyor; Bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a diyoruz.

Kandıra Cezaevinden kadınlar olarak, tüm adaylarımıza, parti çalışanlarımıza ve halkımıza başarılar diliyoruz. Biz kazanacağız. AKP-MHP faşizmi için yolun sonu görünüyor. Bizim için yol yeni başlıyor. Şimdi HDP zamanı, bizim zamanımız.”

Mektupların okunması ardından söz alan HDP Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu, ” İnsanlar hata yapabilir, yanlış yönetebilir, normal olan insana olan budur. Ama ömür boyu yönetemezsiniz, Dolar almış başını gitmişken, soğan tek taş gibi bir tane satılırken siz hala sanki muhalefet gibi iktidarı yönetiyorsunuz. Artık gitme zamanınız geldiyse gideceksiniz. Biz kadınlar sizin gideceğiniz yolun taşlarını döşeyeceğiz. Bu rengi, bu coşkuyu her yerde görüyorum. Kadınlarla değişir, bizlerle değişir” dedi.

Şölen kadınların halaya durmasıyla devam etti.

KADIN ŞÖLENİ İSTANBUL’DA DA COŞKULUYDU

İSTANBUL – HDP’nin İstanbul Çukur Mahallesi’nde düzenlenen kadın şöleninde de kadınlar HDP’yi meclise taşıyacaklarını haykırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Beyoğlu ilçe örgütü Çukur Mahallesi’nde kadın şöleni düzenledi. Şölenin olduğu alana “Tu dikari”, “Senle değişir”pankartları asılarak alan HDP bayraklarıyla süslendi. Yöresel kıyafetleriyle şölene katılan kadınlar çalınan şarkılar eşliğinde halay çekti.

‘BARIŞ İÇİN OYLAR HDP VE DEMİRTAŞ’A’

Barış Annelerinden Perihan Akbulut, “Yıllardır bu topraklarda barış istiyoruz. Eğer bir olursak barış bir an önce gelir. Bunun için oylarınız HDP ve Demirtaş’a verin” dedi. Akbulut, “Yıllardır çocuklarının katledildiğini ve annelerin cenazelerin sokak ortasında bekletiliyor. Bunun için elimizi vicdanıza koyun ve oylarınızı ona göre verin. Önderliğin özgürlüğü isteniyorsa oylar HDP’ye” diyerek oylara sahip çıkma çağrısında bulundu.

‘BİR OY KADINLARA BİR OY DEMİRTAŞ’A’

HDP İstanbul Milletvekili adayı Ayşe Berktay, “Barajlarıda, denizleride nehirleri de aşacağız ve o barajlar tuz buz olacak. 2 gün kaldık. Seçim günü sandıklara gideceğiz. Sadece oy vermeyeceğiz oylarımız neredeyse orada olacağız. Biz kendimize kadınlara güveniyoruz. Kadınları o sandıklara ne oy girerse onu çıkaracağız. Tek adam rejiminden kurtulacağız” diye bertti. Berktay, kadın ve çocuklar üzerindeki ihlallere dikkat çekerek “Tek adam rejimine oy yok. Bir oy Kadınlara bir oy Demirtaş’a. Bir oy çocuklara bir oy Demirtaş’a” diye konuştu.

KADINLAR HDP’Yİ MECLİSE TAŞIMAYA HAZIR

HDP İstanbul milletvekili Gürşenay Dalveren de “Haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kadınlara yönelik şiddetle mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına yönelik şiddeti besleyen bu düzen kadınlarla değişir” diyerek kadınlara seslenerek “Gücümüz var değiştirebiliriz” dedi. “Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı yapmaya hazır mısınız ve bizleri meclise taşımaya hazır mısınız” diye soran Dalveren’e kadınlar hep bir ağızdan “Evet” diye yanıt verdi.

Şölen çekilen halaylarla devam ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

canlı sohbet hattı hint filmleri bahis siteleri beylikdüzü escort teen porno bahis sitesi seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri