Son Dakika Haberler

Yunanistan hükümeti ‘Erdoğan’ ile ilgili uyardı: Dış politikada kriz arayışında

Yunanistan hükümeti ‘Erdoğan’ ile ilgili uyardı: Dış politikada kriz arayışında
Okunma : Yorum Yap

Yunanistan hükümeti ‘Erdoğan’ ile ilgili uyardı: Seçimlerde geri olduğu için dış politikada gerilim arıyor …

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim yeniden tırmanırken, Yunan hükümet kaynakları bu yaz için “sıcak geçecek” yorumunda bulundu.

Ankara-Atina hattında ilişkilerin son dönemde gerilmesiyle ile ilgili Yunanistan hükümet kaynakları açıklamalarda bulundu.

Kısa bir süre önce ABD’ye giderek resmi temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in temaslarının “başarılı” geçmesi sonrasında Erdoğan özetle “sorunları aramızda konuşarak çözelim diye teklif ettim ama gidip bizi şikayet etti. Bundan sonra Miçotakis benim için bitmiştir” diye tepki göstermişti. Gerginliğin tırmanması nedeniyle Atina yönetimi bu yaz döneminin sıcak geçeceğini duyurdu.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda yer alan haberde Yunanistan’ın bu ziyaret sonrasında Türkiye’den gelebilecek bütün senaryolara hazırlık yaptığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayında Miçotakis’i ağırlamıştı.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, “Hükümet kaynakları, Miçotakis’in Washington’daki temasları sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgede tansiyonu yüseltmeye karar verdiğini söyledi. Bunlar arasında adalar üzerinde uçakların geçmesi, mültecilerin gönderilmesi ve Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları da var” denildi.

“2020’NİN TEKRARI OLABİLİR”

Öte yandan Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler sebebiyle çıkarıldığı F-35 programına Yunanistan’ın da eklenebileceği belirtilirken gelecek yıl yapılacak seçimlere de değinildi.

Makalede, “Erdoğan, ilk kez seçimlerde Türkiye’deki ekonomik durum sebebiyle geride ve dış politikada dikkati dağıtacak konular arıyor” denildi.

Ekathimerini’de yer alan haberde, “Gelecek haftalarda Yunan hükümeti Ankara’nın mülteci krizini kullanabileceği konusunda öngörüde bulundu. Geçen yılın aynı dönemine göre mülteci geçişi Nisan ve Mayıs ayında artış gösterdi. Atina hükümetinin bir diğer endişesi ise 2020’de Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin bir benzerinin yaşanması” ifadesi kullanıldı.

KRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink