Son Dakika Haberler

Z kuşağının ‘sandık’ kararında çarpıcı sonuçlar!

Z kuşağının ‘sandık’ kararında çarpıcı sonuçlar!
Okunma : Yorum Yap

Z kuşağının ‘sandık’ kararında çarpıcı sonuçlar!

-Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, son kamuoyu araştırma sonuçlarını açıkladı. 2023 seçimlerinde ilk kez sandık başına gidecek olan Z kuşağının hangi partiye oy vereceği sonucu ise oldukça dikkat çekici…


2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak olan Z kuşağı’nın oy vereceği parti belli oldu. Toplam seçmenin yüzde 11.8’ine denk gelen Z kuşağı üzerine yapılan araştırmada Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’nı ikiye katladığı sonucu ortaya çıktı.

Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı son anket; X, Y ve Z kuşaklarında yer alan seçmenin 2023 seçimlerinde nasıl bir yol izleyeceğini ortaya koydu. Toplam seçmen içerisinde yüzde 11.8’lik oy dilimine sahip olan Z kuşağı özellikle siyasi partilerin gündeminde önemli bir yer ediniyor.  Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici; Türkiye genelinde yapılan 6 araştırmanın sonucuna dayanarak X,Y ve Z kuşağında yer alan seçmenlerin siyasi eğilimlerine vurgu yapıp 2023 seçimleri için çarpıcı veriler paylaştı.


Z KUŞAĞINDA OY VERECEK 6 MİLYON SEÇMEN VAR


Z kuşağı, Türkiye siyaseti açısından oldukça önemli potansiyele sahip bir kitle olarak biliniyor. 2023’te oy kullanacak 62 milyon 411 bin 753 seçmenin 38 milyon 132 bin 848’ini oluşturan Z kuşağından 5 milyon 940 bin 916 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

MİLLET İTTİFAKI 2 KAT FARK ATIYOR


Z kuşağının 2023’deki oy oranının yüzde 11,8 civarında olması bekleniyor. Ankete göre;

15 ile 21 yaş arası gençler:
Yüzde 23.6’sı Cumhur İttifakı’na; yüzde 56.9’u ise Millet İttifakı’na oy veriyor.

DİĞER KUŞAKLARDAKİ SON DURUM


*Y kuşağı:


22-27 yaş arasındaki gençler:
Yüzde 26.9’u Cumhur, yüzde 55.1’i Millet İttifakı’na;

28 ile 42 yaş arası: 100 kişiden %30.6’sı Cumhur İttifakı’na, 49.4’ü ise Millet İttifakı’na oy vereceğini söylüyor.

Z KUŞAĞI NE DEMEK?


Z kuşağı, kendinden önce gelen X ve Y kuşaklarından farklı çerçevede tanımlanan, içinde bulunduğumuz çağın teknolojik imkân ve gerekliliklerine son derece uyumlu yetişmiş, hızlı ve kıvrak hareket edebilen bir kuşaktır. Birçok kaynakta 2000 yılından itibaren doğan çocukları tanımlamak için kullanılan Z kuşağı adlandırması ise teknolojiyle çepeçevre sarılmış günümüz dünyasının tam ortasına doğmuş kuşak olarak adlandırılıyor. Özellikle bilişim ve internet teknolojilerini aktif olarak kullanan Z kuşağı, önceki nesillerden farklı olarak, sokaklarda değil bilgisayar başında büyümüştür. İnternet kullanımı Z kuşağının yaşamında öyle önemli bir yer tutar ki, bu kuşak kimi zaman “internet kuşağı” olarak da anılır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)