Son Dakika Haberler

‘Çay toplayan’ gitti, ‘mühürsüz oyları kabul eden’ isim geldi! Zeki Yiğit, Danıştay Başkanlığı’na seçildi!

‘Çay toplayan’ gitti, ‘mühürsüz oyları kabul eden’ isim geldi! Zeki Yiğit, Danıştay Başkanlığı’na seçildi!
Okunma : Yorum Yap

Mühürsüz oyların kabulü, İstanbul seçimlerinin iptali gibi tartışmalı kararlara imza atan Zeki Yiğit, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Zerrin Güngör’ün yerine getirildi. Yiğit, yeni Danıştay Başkanı seçildi!


Danıştay Başkanlığına, 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit seçildi.

Yaş haddinden 20 Mart’ta emekli olan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yerine Zeki Yiğit seçildi.


SKANDAL KARARLAR


Zeki Yiğit, başkanlık sisteminin oylandığı 2017 yılındaki Anayasa Referandumu’nda alınan ‘mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması’ kararında lehte oy kullanan YSK üyeleri arasındaydı. Yiğit ayrıca geçen yıl yapılan yerel seçimlerin ardından da İstanbul seçimlerinin iptali yönünde oy kullanmıştı. YSK Başkanı Sadi Güven ile üyeler Kürşat Hamurcu, Yunus Aykın ve Cengiz Topaktaş’ın muhalif kaldığı iptal kararı, Başkanvekili Erhan Çiftçi, üyeler Muharrem Akkaya, İlhan Hanağası, Faruk Kaymak, Refik Eğri, Nakiddin Buğday ve Zeki Yiğit’in kabul oylarıyla alınmıştı. 2011’de Danıştay’a, 2013’te YSK’ye seçilen Zeki Yiğit’in görev süresi, YSK Başkanı Sadi Güven’le birlikte, geçen Ocak ayında dolmuştu.


DAHA ÖNCEKİ BAŞKAN TEPKİ ÇEKMİŞTİ


Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yargıç kızı Gonca Hatinoğlu, Önce Elazığ’a atanmış 1 gün sonra Yargıtay’a, 3 gün sonra da Cumhurbaşkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanlığı’nda daire başkanlığına atanmıştı. Daha evvel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Karadeniz gezisine katıldığı için tartışmaların odağında olan Zerrin Güngör, Erdoğan karşısında düğmeleri olmayan cübbesini iliklemeye çalışması günlerce konuşulmuştu. Güngör, bir açıklamasında da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde düzenlenen adalet yürüyüşü için de “sözde” demişti.ZEKİ YİĞİT KİMDİR?


Zeki Yiğit, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1987 yılında mezun olmuştur. 1988 yılında hakim adayı olarak göreve başlamış, çeşitli ilçelerde hakimlik ve savcılık yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’nda görev alarak sırasıyla Adalet Müfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2011 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçilmiştir. Evli ve dört çocukludur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)