Son Dakika Haberler

Zeydan Karalar: Ekmeği bedava dağıtamazsın dediler, 5 kuruşa dağıttım!

Zeydan Karalar: Ekmeği bedava dağıtamazsın dediler, 5 kuruşa dağıttım!
Okunma : Yorum Yap

Zeydan Karalar: Ekmek dağıtmanın terörizmle ilişkilendirilmesi kabul edilemez

Karalar, “Ekmeği bedava dağıtamazsın dediler, 5 kuruşa dağıttım” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye yardımlarının hükümet tarafından engellenmesine tepki göstererek “Koronayla mücadele hükümet tarafından yapılıyor. Bu mücadele kazanıldığında hepimize yarayacak. Ben yaptım, sen yaptın tartışması yersiz” yorumunda bulundu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, FOX TV’de Çalar Saat programında koronavirüse karşı Adana’da alınan önlemleri anlattı. Programda CHP’li belediyelerin yaptığı yardım çalışmalarının iktidar tarafıdan engellenmesine tepki gösteren Zeydan Karalar “Bugün niye bağış toplamaya başvurduk, korona var diye başvurduk. Bunun için ilave izin almaya gerek yok. Kanunların dışında harekat etmemiz söz konusu olamaz” dedi. Salgına karşı alınan önlemlere de değinen Karalar “Çiftçimiz zor durumda onlara alım garantisi yapacağız. Buların kime zararı olur. Çiftçi tohum bile ekemez durumda. Onlar ekemezse aç kalırız. 12.600 çiftçiye destek programı hazırlıyoruz. Alım garantili ekim yaptırıyoruz” açıklamasıyla belediyenin destek çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Zeydan Karalar’ın açıklaması şöyle:

“Biz devletin bir parçasıyız. Korona tehlikesi var. Bizler de yasaların bize verdiği yetkiyi millete hizmet vermek amacıyla çalışıyoruz. 5393 sayılı yasaya göre bağış toplayabiliriz. Bizim devletle mücadele etmemiz ne haddimize. 11 büyükşehir belediye başkanı FETÖ’nün PKK’nın yanından geçebilirler mi? Belediyeler yıllardır ekmek, erzak dağıtır. Bu tür günlerde daha çok halkın yanında olur. Bütün belediyeler dezenfekte yapıyor . Biz yasaların dışına çıkmadık. Bugün Balıkesir Belediyesi de dağıtıyor.

Biz de bir işin ucundan tutsak kötü mü olur?

Biz gıda ve ekmek dağıtıyoruz. 30 bin gıda kolisi dağıttık 100 bine kadar dağıtacağız. 20 binin üzerinde nakdi yardım isteyen yurttaş var. Koronayla mücadele hükümet tarafından yapılıyor. Bu mücadele kazanıldığında hepimize yarayacak. Ben yaptım, sen yaptın tartışması yersiz. 5 gündür bir sürü TV’den davet alıyorum. Polemiğe girmemeyi tercih ediyorum. Bunlarla uğraşacak vaktimiz yok. Biz fakir fukaranın yanında olmaya devam edeceğiz.

Biz yasaların verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanacağız

Ekmek dağıtmanın terörizmle ilişkilendirilmesi kabul edilemez. Ben de ekmeği 5 kuruşa dağıttım.

Mersin ve Adana’da tarım işçileri için konteyner kent kurmayı planlıyoruz. Çiftçimiz zor durumda. Çiftçi ekemezse aç kalırız. Çiftçiye hem tohum, hem üzün desteği veriyoruz. Domates fidesi, lavanta veriyoruz. Çitçimiz zor durumda onlara alım garantisi yapacağız. Bunların kime zararı olur. Çiftçi tohum bile ekemez durumda. Onlar ekemezse aç kalırız. 12.600 çiftçiye destek programı hazırlıyoruz. Alım garantili ekim yaptırıyoruz.

Esnaf çalışsın diyoruz. Ulaşıma destek yapıyoruz. Mazot su desteği yapmayı düşündük. Bugün niye bağış kampanyasına korobaşvurduk, korona var diye başvurduk. İlave izin almaya gerek yok. Kanunların dışında hareket etmemiz söz konusu olamaz.

23 Nisan’ı kutlayacağız. TBMM’nin açılışının 100. yılı kutlu olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)