Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

Danıştay’dan sevindiren karar: Zeytinlikler AKP’nin elinden şimdilik kurtuldu!

Danıştay’dan sevindiren karar: Zeytinlikler AKP’nin elinden şimdilik kurtuldu!
Okunma : Yorum Yap

Danıştay’dan sevindiren karar: Zeytinlikler AKP’nin elinden şimdilik kurtuldu!

Zeytinliklerin arkasında dimdik duran yurttaşlar kazandı!

Danıştay zeytinlik alanlarda madenciliğe izin veren yönetmeliğin yürütmesini “Zeytin Yasası’na aykırı olduğu” gerekçesiyle durdurma kararı aldı.

Ankara Danıştay 8. Daire, zeytinlik alanlarda maden faaliyeti yürütülebilmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği hükmünün yürütmesini durdurdu. Yazım aşamasında olan karar, düzenlemenin Zeytincilik Kanunu olarak bilinen, 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle alındı.

Resmi Gazete’de 1 Mart 2022’de yayımlanan düzenleme ile Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile Madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda zeytin sahası üzerinde maden tesisi açılmasına olanak tanındı. Bu değişiklik büyük tepki çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yönetmeliğin, sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmesi şartını da içerdiğine dikkat çekti ancak tepkiler dinmedi. Düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’da çok sayıda dava açıldı.

Yürütmeyi durdurma

T24’ün aktardığına göre Danıştay 8. Daire, yönetmelik değişikliği ile ilgili incelemesini tamamladı ve davayı esastan karara bağlayana kadar düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Yazım aşamasında olan kararın, düzenlemenin 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu’na aykırı hükümler içerdiği ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiği öğrenildi. Buna göre dava esastan karara bağlanana kadar yönetmelik uygulanamayacak ve zeytin alanlarında madencilik faaliyeti yapılmasına izin verilemeyecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)