Son Dakika Haberler

‘Kendilerini koruyamayarak bize yük oldular’ diyen Vali sağlıkçılardan ‘özür diledi’: Maalesef sözlerimize yansımıştır

‘Kendilerini koruyamayarak bize yük oldular’ diyen Vali sağlıkçılardan ‘özür diledi’: Maalesef sözlerimize yansımıştır
Okunma : Yorum Yap

‘Kendilerini koruyamayarak bize yük oldular’ diyen “yurt verdik-yemek verdik” diyerek aşağılayıcı ifadeler kullanan Vali, sağlıkçılardan ‘özür diledi’: Hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır


Sağlık çalışanlarına “Bize yük oldular” diyen vali özür diledi.

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanları hakkında “Bize yük oldular” diyerek tepkilere sebep olan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, sağlık çalışanlarından özür diledi. TTB, valinin sözlerine tepki göstererek “başarıyı sahiplenip tüm olumsuz sonuçları başkalarına yüklemeleri bıkkınlık vermeye başladı” dedi.

Dün düzenlediği basın toplantısında koronavirüs salgınına karşı mücadele eden sağlık çalışanlarını enfekte oldukları için suçlayarak kendilerine ‘yük olduklarını’ söyleyen Vali Bektaş, gelen tepkiler üzerine geri adım attı. Amacının sağlık çalışanlarını üzmek olmadığını savunan Bektaş, “Açık yüreklilikle özür diliyorum” dedi.

Bektaş, açıklamasında şunları söyledi:

“17 Nisan tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Herseye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır. İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır. Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken, sayın Sağlık Bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99’uk bir başarıyı yakalayarak tabloyu nerdeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır. Konunu bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Biraz gecikmeli de olsa bu işi başaracağımıza umudumuz tamdır.”

NE DEMİŞTİ?


Dün yaptığı açıklamada 567 pozitif vakadan 137’sinin sağlıkçı olduğunu söyleyen Bektaş, tepki çeken açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Her türlü tedbiri alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize götürdüğü yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu gerçekten zor oldu. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar, hem bizi sıkıntıya soktular. Bunun da artık azalacağını varsayıyoruz. Onlar bizim kahramanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar ama yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz.”

TTB’DEN TEPKİ


İnternet sitelerinden “Zonguldak ilinde hastalanıp Covıd-19 tedavisi gören sağlık çalışanları suçlu, öyle mi?” başlıklı bir yazı yayınlayan Türk Tabipler Birliği, Zonguldak’ın hasta verilerini zamanında açıklamadığını, nitelikli ekipman ve uzman hekim desteği sağlamadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Zonguldak Valisi 567 Covıd-19 vakasının 137’sinin sağlık çalışanı olduğunu ve bu kişilerin kendilerini korumayarak salgınla mücadeleye zarar verdiklerini açıkladı! Bu açıklamadan, ülkeyi yönetenlerin, Sağlık Bakanlığı’nın, illerdeki Vali ve Sağlık Müdürlerinin her konuda olduğu gibi Covıd-19 salgınında da hiçbir sorumluluğu olmadığını kabullenmemizi beklediklerini anlıyoruz. İşler iyi giderse “başarıyı” sahiplenen ve attıkları her adımın doğru olduğuna inanan yöneticilerin, herhangi bir aksama ya da olumsuz sonuç ortaya çıktığında kendileri dışında suç ve suçlu arama alışkanlıkları bıkkınlık vermeye başladı.

Zonguldak’ta ZAMANINDA; hasta verilerini açıklamayan, nitelikli ekipmanı ve uzman hekim desteğini sağlamayan, koordinasyonu iyi yapamayan, sağlıkçılara gerektiğinde yaygın test uygulamayanların hiçbir kabahati yok! Hastalanıp Covıd-19 tedavisi gören sağlık çalışanları suçlu, öyle mi? Benzerine sıkça rastladığımız Zonguldak Valisi’nin bu açıklaması içeriğindeki aşağılayıcı “yurt verdik-yemek verdik” söylemleri bir yana, Covıd-19 salgınının ülkemizde nasıl yorumlanacağının da bir göstergesi niteliğinde. Anlaşılıyor ki, ülkemizde hasta ve vefat sayısı artarsa bu kendini koruyamayan, sokağa çıkan yurttaşların suçu, sağlık hizmetinde aksama olur ve yüksek sayıda sağlık çalışanı hastalanırsa hekim ve sağlık çalışanlarının beceriksizliği olarak açıklanacak. Bu konuda da gerekirse hekimler ve sağlık çalışanları “günah keçileri” olarak gösterilebilecek.

Dünya çapında yaygın ölümlere neden olan ve nasıl bir seyir izleyeceği de tam olarak belirlenememiş olan Covıd-19 salgını sürecine dair ülkemizde sık sık kendini hissettiren bu anlayışı reddettiğimizi açık olarak ifade etmek istiyoruz. Sağlık çalışanları en önde salgınla mücadele ederken onları koruma sorumluluğu olanlar bunu bir yük olarak göremez. Zonguldak Valisini salgın mücadelesinde kabahatli aramayı bırakıp sağlık çalışanlarından özür dilemeye, Sağlık Bakanı ve Cumhurbaşkanını üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyoruz.”

CHP’Lİ YAVUZYILMAZ: BU AYIP ZONGULDAK’A SIĞMAZ


CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da, Zonguldak Valisi’nin sözlerine tepki gösterdi.

Açıklama yapan Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Salgın günlerinde, vatandaşlar can derdine düşmüşken bir vali sokakta vatandaşı fırçalıyor, bir diğeri sürecin kahramanı sağlık çalışanlarını suçluyor. Dün gerçekleşen pandemi kurulu basın toplantısında Zonguldak Valisinin söylediği sözler hükümetin sağlık çalışanlarına olan bakış açısını ortaya koymakla birlikte aslında hükümetin güç zehirlenmesine maruz bıraktığı bürokratlarının üslup sorununu da bir kez daha bizlere gösteriyor. Defalarca dile getirdiğimiz halde, Sağlık çalışanlarının sorunlarını çözemeyen, onlara yeterli ekipman sağlayamayan, aynı maske ve tulum ile günlerce çalışmak zorunda bırakılan emekçilere karşı bu yaklaşım kabul edilemez. Zonguldak bugün Türkiye’nin nüfusuna oranla salgının en çok can aldığı ili ise bunun sorumluluğu mücadelede canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarının değil, onları koruyamayan, Zonguldak’ta salgını kontrol altına alamayan, halen sokağa çıkma yasağı uygulamayanların sorumluluğudur. 10 nisan gecesi iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan ederken acemice hatalarla 250bin vatandaşı sokaklara döküp sağlıkçıların emeklerine yazık edenler, bugün “sağlık emekçileri bize yük oluyor” diyerek, bir skandala daha imza atmışlardır.

Hükümetin krizi çözmedeki basiretsizliği, bu zihniyet ile ayyuka çıkmaktadır. Görevi nedeniyle evine gidince eşine çocuğuna sarılamayan, insanların canını kurtarmaya çalışırken enfekte olan hatta hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere özverili kahramanlarımıza ve ailelerine yapılmış olan bu ayıbın gereği yapılmalıdır. Hayat eve sığar, bu ayıp Zonguldak’a sığmaz!”
Kaynak: Tarafsız

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)